Teave vipetkoera tõu kohta ja omadused

GettyImages 150525400 e1692215312613

Kas olete kunagi kuulnud vipetkoerast? See elegantne ja elav tõug on võitnud koerasõprade südamed üle maailma oma erakordse intelligentsuse ja sarmiga. Vipetid on tuntud oma kiiruse ning graatsilise välimuse poolest, kuid need koerad on palju enamat kui silmailu. Täna räägime lähemalt selle ainulaadse tõu ajaloost, iseloomuomadustest ja sellest, miks vipet võiks olla just teie järgmine lemmik. Lugege edasi, et avastada vipetkoera maailma ja kõik see, mis teeb selle tõu nii eriliseks.

Valgel taustal lamav whipet

Whippet on kiire ja graatsiline koeratõug, kes on tuntud oma võidusõidukiiruse ja õrna kaaslase poolest. Inglismaal kursisõiduks aretatud neil on sile karv, sihvakas kehaehitus ja tugev kalduvus liikuvaid objekte taga ajada. Vaatamata võidusõiduvõimele on nad rahul mõõduka treeninguga ja naudivad lühikesi mänguhoogusid. Nende sõbralik suhtumine teeb neist head lemmikloomad ning tavaliselt saavad nad laste ja teiste koertega hästi läbi. Lihtne harjamine ja aeg-ajalt vannid hoiavad karvkatte heas seisukorras.

Kuigi Whippet võib elada korterites, vajavad nad õnnelikuks jäämiseks palju treenimist. Instinkti ja põnevusega tagaajamiseks peavad need pojad jooksma! Samuti väärib märkimist, et Whippetidele ei meeldi pikka aega üksi olla. Kui otsite valvekoera, ei pruugi see olla teie jaoks sobiv tõug, kuna nad ei haugu palju. Aga hei, võib-olla on see teie tee! Vähemalt on see hea uudis teie naabritele.

Ehkki vipetti aetakse mõnikord segamini itaalia hurtaga, on ta pigem keskmise suurusega kui väike. Sellist asja nagu miniatuurne whippet koer pole olemas, kuigi meie arvates oleks see päris armas! Kuigi whippeti suurus võib tõu piires veidi erineda, kvalifitseeruvad nad siiski keskmise suurusega koeratõuks. Itaalia hurt oleks välimuselt väga sarnane miniatuurse whippeti koeraga, mis võib seletada segadust. Mõlemad tõud, nagu ka nende nõbu hurt, on merikoerad. Kui see aitab, mõelge Whippetile kui õnnelikule kandjale imelise itaalia hurta ja elegantse suurema hurta vahel.

Whippeti valimisel on soovitatav eelistada lapsendamist päästeorganisatsioonidelt või varjupaikadest, et pakkuda abivajavale koerale armastavat kodu. Kui aga otsustate osta Whippeti kutsika, on oluline valida hea mainega kasvataja. Viige läbi põhjalik uurimine tagamaks, et kasvataja järgib eetilisi tavasid ja seab esikohale oma koerte heaolu. Mainekad whippeti kasvatajad seavad esikohale oma koerte tervise ja temperamendi, viivad läbi vajalikke terviseuuringuid ja pakuvad kutsikatele toitvat keskkonda. See aktiivne lähenemine tagab, et toote koju terve ja õnneliku kutsika, hoides samal ajal ebaeetilisi aretusviise.

Kiired faktid

  • Päritolu: Inglismaa
  • Suurus: Keskmine
  • Tõurühm: Hagijas
  • Eluaeg: 12-15 aastat
  • Mantel: Lühike, sile ja peen karv, mis võib olla mis tahes värvi või värvikombinatsiooniga
  • Temperament: Õrn, südamlik ja mänguline
  • Treeningu vajadused: Mõõdukas kuni kõrge
  • Koolitusvajadused: Lihtne treenida
  • Tervis: Vipetid on üldiselt terved koerad, kuid neil võivad olla mõned terviseprobleemid, nagu allergiad, puusaliigese düsplaasia ja silmaprobleemid.
  • Hüüdnimega “Vaese mehe hurt”.
  • David Fincheri lavastatud “Tulnukas 3” surmav ksenomorf on loodud Whippeti eeskujul. Filmis näidati peaaegu, et koer on surmav tulnukas, kuid meeskond kasutas koeranäitleja jumaliku liikumise tõttu hoopis nukuteatri ja CGI-efekte.

Whippeti pildid

GettyImages 1400439250
GettyImages 183306112
GettyImages 1342809643
GettyImages 533916534
GettyImages 1134471254
GettyImages 614292054

Whippeti ülevaade

Hüüdnimega “vaese mehe hurt” loodi elegantne, kuid võimas Whippet arvatavasti 18. sajandi lõpus salaküttide jaoks küülikute ja muude väikeulukite otsimiseks, samuti “snap” võistlusteks, mille eesmärk oli. et koer saaks jänesed ringis üles napsata. Tõepoolest tulid nad aga välja, kui avastati, et nad hakkavad vehkivat kaltsu taga ajama ja Whippeti võidusõit muutus töölisklassi meeste seas populaarseks.

Sellel keskmise suurusega hagijal on lühike ja tihe karv, mis on erinevates värvides ja märgistes, mis katab voolujoonelise keha. Whippet ei ole miniatuurne hurt, vaid see on välja töötatud hurtade ristamise teel väiksemate terjerite ja hiljem itaalia hurtidega. Tulemuseks oli sile ja ilus koer, kes on õrn ja südamlik. Whippetit nimetatakse sageli täiuslikuks universaalseks koeraks ning ta on innukas konkurent agilitys, flyballis ja landijooksus. Kuigi nad on tuntud oma iseseisva temperamendi poolest, mis võib muuta kuulekuse treenimise väljakutseks, võistlevad paljud vipetid edukalt kuulekuskatsetel.

Vipet saab tavaliselt läbi teiste koerte ja inimestega, kuigi varajane sotsialiseerumine – kokkupuude erinevate inimeste, vaatamisväärsuste, helide ja olukordadega – on vajalik selleks, et teie whippet ei kardaks uusi olukordi. Kui teile meeldivad kassid, ei pruugi Whippet olla parim valik. Sellel tõul on tugev saagitung. Kuigi mõned vipetid saavad kasside ja teiste väikeste karvaste lemmikloomadega rahulikult elada, on juhtumeid, kus vipetid on perekasse tapnud. Võimalik, et saate oma Whippeti koolitada ja sotsialiseerida perekassi vastuvõtmiseks, kuid oluline on alati jälgida nende suhtlemist ja mitte kunagi jätta teda üksi. Seesama saagitung, mis muudab Whippetid kassidega kodudesse sobimatuks, muudab nad rihma otsas jalutamiseks sobimatuks. Nad hakkavad taga ajama, kui näevad midagi tagaajamist väärt, ja isegi hästi koolitatud whippet eirab tulevasi käske. Mõned on saaki jälitanud miile.

Jätka lugemist:  15 Parimat Nime Kuldsetele retriiveritele

Whippetid naudivad igapäevaseid jalutuskäike ning võimalus joosta aiaga piiratud hoovis või muul piiratud alal on alati teretulnud. Maa-alusest elektroonilisest tarast ei piisa nende vaos hoidmiseks; nad eiravad selle tekitatavat šokki mis tahes liikuva objekti järele minnes. Kodus on nad õrnad ja vähenõudlikud ning paluvad ainult teie seltskonda nautida. Lastega on nad mängulised ja vallatu. Nende õhuke karvkate ja südamlik loomus muudavad nad õues elamiseks sobimatuks. Vipetid istuvad teiega diivanil ja soojendavad teie jalgu voodis aktiivse päeva lõpus.

Whippeti esiletõstmised

  • Õrn ja südamlik: Vipetid on õrnad ja südamlikud koerad. Nad on tuntud oma armastava olemuse poolest ja on suurepärased kaaslased igas vanuses inimestele.
  • Mänguline ja energiline: Vipetid on mängulised ja energilised koerad. Neile meeldib joosta ja tooma mängida ning nad on suurepärased sörkimispartnerid.
  • Lihtne treenida: Vipetid on intelligentsed koerad ja neid on suhteliselt lihtne treenida. Nad soovivad oma omanikele meeldida ja reageerivad positiivsele tugevdusele hästi.
  • Vähe hooldust vajav mantel: Whippettidel on lühike ja sile karv, mida on lihtne hooldada. Neid tuleb harjata vaid üks või kaks korda nädalas ja nad ei kooru väga palju.
  • Sobib hästi laste ja teiste lemmikloomadega: Vipetid sobivad hästi laste ja teiste lemmikloomadega. Nad on õrnad ja kannatlikud ning lisavad suurepäraselt lastega peredele.
  • Tervislik tõug: Vipetid on üldiselt terved koerad. Siiski võivad nad olla altid mõnele terviseprobleemile, nagu allergiad, puusaliigese düsplaasia ja silmaprobleemid.

Whippeti ajalugu

Whippet on üsna kaasaegne tõug, mitte palju rohkem kui paarsada aastat vana. Need töötati välja Põhja-Inglismaal, täpsemalt Lancashire’is ja Yorkshire’is, tõenäoliselt 1700. aastate lõpus, ristades hurtasid kiirete pikajalgsete terjeritega. Tulemuseks oli väike ja kiire koer, keda salakütid kasutasid sageli küülikute ja muude väikeste ulukite küttimiseks kohalikes valdustes.

Whippet sai populaarseks Põhja-Inglismaal töötavate meeste seas, kes veetsid oma vabad tunnid selleks, et näha, kelle Whippetid suudavad tappa kõige rohkem küülikuid või rotte või kes on kiireim. Vippetivõistlused toimusid tavaliselt sirgel rajal, mis laius mööda teid ja põlde. Whippetid ajasid taga kaltsu või riidetükki ja võistlusi hakati nimetama kaltsuvõistlusteks. Kui töölisklass aretas ja täiustas tõu võidusõidu- ja jahivaimu, siis väidetavalt täiustas kõrgem klass tõu välimust sellisena, nagu see praegu on, lisades täiustamiseks Itaalia hurta.

Inglismaa kennelklubi tunnustas whippetit kui tõugu 1891. aastal. Esimene Whippet, kes registreeriti Ameerika Kennelklubis, oli 1888. aastal koer nimega Jack Dempsey. Tänapäeval inspireerib Whippet jätkuvalt imetlust oma stiilse välimuse, mitmekülgsuse ja pühendunud seltskonna pärast. . Ta on AKC tunnustatud 155 tõu ja sordi seas 60. kohal.

Whippeti suurus

Meeste vipeti kõrgus on 19–22 tolli õlast; emased on 18-21 tolli pikkused. Nende kaal on 18–48 naela, emased on väiksemad. Isased kaaluvad keskmiselt 34 naela, emased 29 naela.

Vipeti isiksus

Sõbralik, sõbralik, vaikne ja kodus õrn Whippet on tagaajamisel intensiivne. Ta nõuab jalutusrihma või aiaga piiratud õue, mis takistab tal pärast liikuvat objekti, olgu selleks jänku või raadio teel juhitavat autot, õhku tõusmast. Ta ei haugu palju, kuid on valvas ja on suurepärane valvekoer. Valvekoer? Mitte eriti. Rõõmuga näitab ta murdvarast hõbedale.

Temperamenti mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas pärilikkus, treenitus ja sotsialiseerumine. Kena temperamendiga whippeti kutsikad on uudishimulikud ja mänguhimulised, soovivad inimestele läheneda ja olla nende käes. Valige kesktee kutsikas, mitte see, kes peksab oma pesakonnakaaslasi või see, kes peidab end nurgas. Kohtuge alati vähemalt ühe vanemaga – tavaliselt on ema see, kes on kättesaadav –, et veenduda, et neil on teile sobiv temperament. Kohtumine õdede-vendade või teiste vanemate sugulastega on abiks ka selleks, et hinnata, milline on kutsikas, kui ta suureks kasvab.

Whippeti kutsikad vajavad noorena varajast sotsialiseerumist – kokkupuudet paljude erinevate inimeste, vaatamisväärsuste, helide ja kogemustega. Sotsialiseerumine aitab tagada, et teie Whippeti kutsikas kasvab hästi ümaraks koeraks. Tema kutsikate lasteaia klassi registreerimine on suurepärane algus. Tema sotsiaalseid oskusi aitab lihvida ka külastajate regulaarne kutsumine ja tema viimine elavate parkide, koertega kauplustesse ja rahulikele jalutuskäikudele, et kohtuda naabritega.

Whippeti tervis

Whippet on üldiselt terve tõug ja vastutustundlikult kasvatajalt ostmine aitab tagada, et saate võimalikult tervisliku vippe. Maineka Whippeti kasvataja kutsikas vaktsineeritakse ja tehakse ussirohtu enne, kui ta koju viite. Vastutustundlikud kasvatajad kasutavad ainult füüsiliselt terveid, täiskasvanud (vähemalt 2-aastaseid või vanemaid) koeri ja testivad nende aretusloomi tõuga seotud geneetiliste haiguste suhtes. Mõlemal vanemal peaks olema tervisekontroll, dokumendid selle kohta, et koer on testitud ja vabastatud konkreetsest seisundist. Whippetsis peaksite nägema Canine Eye Registry Foundationi (CERF) tervisekontrolli, mis tõendab, et silmad on normaalsed. Tervisekontrolli ei väljastata alla 2-aastastele koertele. Seda seetõttu, et mõned terviseprobleemid ilmnevad alles siis, kui koer on täisküpseks saanud. Sel põhjusel soovitatakse sageli koeri mitte kasvatada enne, kui nad on kahe- või kolmeaastased. Whippete võivad mõjutada järgmised tingimused:

  • Anesteesia tundlikkus: Vitskoerad, sealhulgas whippetid, on tundlikud anesteesia ja mõne muu ravimi suhtes. Tavaline annus igale teisele Greyhoundi suurusele koerale võib nad tappa, tõenäoliselt tõu madala rasvasisalduse tõttu. Valige veterinaararst, kes on sellest vintikoerte tundlikkusest teadlik ja teab, kuidas teie kutsikat doseerida. Kui te ei leia oma linnas veterinaararsti, kes oleks kurjadega kursis, hoiatage teda kindlasti selle tundlikkusega, et tagada kõigi anesteetikumide ja ravimite õige manustamine teie koerale.
  • Kurtus: Kurtus on Whippettidel harvaesinev, kuid seda esineb aeg-ajalt. Kurtide vipettidel on eriväljaõppe ja suhtlemisvajadused, kuid turul on palju abivahendeid, näiteks vibreerivad kaelarihmad, mis muudavad teie ja teie koera elu lihtsamaks.
  • Silmahaigused: Mõnel Whippetil võivad tekkida erinevad silmadefektid. Kasvataja, kellelt kutsika ostate, peaks mõlema vanema jaoks olema viimase aasta jooksul kontrollitud, et nende silmad on normaalsed.
  • Von Willebrandi tõbi: See on verehaigus, mida võib leida inimestel ja koertel. See mõjutab hüübimisprotsessi von Willebrandi faktori vähenemise tõttu veres. Von Willebrandi tõve all kannataval koeral on sellised nähud nagu ninaverejooks, veritsevad igemed, pikaajaline verejooks pärast operatsiooni ja pikaajaline verejooks kuumustsüklite ajal või pärast poegimist. Aeg-ajalt leitakse väljaheites verd. Seda häiret diagnoositakse tavaliselt teie koeral vanuses 3–5 aastat ja seda ei saa ravida. Kuid seda saab hallata raviga, mis hõlmab vigastuste löömist või õmblust, von Willebrandi faktori transfusiooni enne operatsiooni ja teatud ravimite vältimist.
Jätka lugemist:  Cav-a-Jacki segakoeratõu pildid, omadused ja faktid

Whippeti hooldus

Whippeti mugavuse jaoks on kõige olulisem kena pehme voodi, mis pehmendab tema keha, ning juurdepääs teie diivanile ja voodile, et ta saaks teiega kaisus olla. Külma ilmaga jalutuskäikudeks vajab ta kampsunit või mantlit, mis aitaks tal soojas püsida. Ta ei talu pikka aega väljas külma käes viibimist.

5–6 jala pikkune tara hoiab teie Whippeti turvaliselt tema hoovis. Maa-alune elektrooniline tara seda ei tee. Teie Whippet ignoreerib kergesti kõiki šokke, eelistades tagaajamist. Tehke oma Whippetile iga päev paar 20–30-minutilist jalutuskäiku rihma otsas. Nii sageli kui võimalik, meeldib talle võimalus tarastatud hoovis või pargis rihma otsas joosta, kuid ärge imestage, kui tema energiapuhang kestab vaid paar minutit. Olge ettevaatlik, et te ei treeniks oma Whippeti kutsikat liiga palju. Oluline on vältida nende liigeste või süsteemi koormust. Üldreegel on viis minutit iga kuu vanuse kohta; teisisõnu, 5-kuune kutsikas ei tohiks päevas treenida rohkem kui 25 minutit.

Whippeti kutsikad on kodus kergesti koolitatud ja aediku kasutamine aitab. Kast on teie Whippeti turvaline koht ja ta ei taha seda määrida. Kui paned ta sinna, kui sa ei saa teda vaadata, siis ei juhtu temaga majas õnnetust ega näriks midagi, mida ta ei peaks. Kast hoiab teda turvaliselt ja teie mõlemad õnnelikud. Treenige oma Whippetit kiituse, kannatlikkuse ja positiivse tugevdamisega. Vipetid on targad ja teotahtelised, kuid neil on ka oma mõistus. Premeerige neid toidu või kiitusega, kui nad teevad seda, mis teile meeldib, ja ärge kunagi olge nendega karm. Nad on tundlikud ja lakkavad teie heaks töötamast, kui te nende peale karjute, proovite neid midagi tegema sundida või nende tundeid riivata. Kannatlikkuse ja järjekindlusega leiate end hästi koolitatud Whippeti omanikuks. Pärast sõnakuulelikkust võiksite treenida koeraspordialadel, nagu flyball, agility ja landisõit.

Whippeti toitmine

Soovitatav päevane kogus: 1 kuni 1,5 tassi kvaliteetset kuivtoitu päevas, jagatuna 2 toidukorraks. Märkus. Kui palju teie täiskasvanud koer sööb, sõltub tema suurusest, vanusest, kehaehitusest, ainevahetusest ja aktiivsusest. Koerad on isiksused, nagu inimesedki, ja nad ei vaja kõik võrdselt toitu. On peaaegu ütlematagi selge, et väga aktiivne koer vajab rohkem kui diivanikartulikoer. Samuti on oluline ostetava koeratoidu kvaliteet – mida parem on koeratoit, seda rohkem see teie koera toidab ja seda vähem peate seda oma koera kaussi raputama. Lisateavet oma Whippeti toitmise kohta leiate meie juhistest õige toidu ostmise, kutsika toitmise ja täiskasvanud koera toitmise kohta.

Whippet karvkatte värv ja hooldus

Whippeti lühike ja sile karv on keha lähedal. See võib olla mis tahes värv või värvikombinatsioon. Näete teda mustas, valges, punases, kollakaspruunis, sinises, kreemikas, sinistes ja nende värvide erinevates kombinatsioonides, millel on palju erinevaid laike, plekke ja laike. Hoidke oma Whippeti karv läikiv iganädalase harjamisega, kasutades kummist karriharja või hagijakinda. See aitab eemaldada vähe karva, mida tõug välja ajab.

Jätka lugemist:  Tomani haudmete test: esitlus ja eesmärgid

Te ei peaks oma Whippetit sageli vannitama, välja arvatud juhul, kui ta veereb midagi haisvat. Tema õhukese karva tõttu ei ole Whippeti nahk nii kaitstud kui teistel tõugudel. On tavaline, et Whippettidel on täkkeid, kriimustusi ja rebendeid, mis nõuavad aeg-ajalt õmblusi. Kontrollige teda sageli selliste vigastuste suhtes ja veenduge, et üheski sisselõigetes ja kriimustustes pole nakkusi.

Harjake oma Whippeti hambaid vähemalt kaks või kolm korda nädalas, et eemaldada hambakivi ja selle sees peituvad bakterid. Igapäevane harjamine on veelgi parem, kui soovid ennetada igemehaigusi ja halba hingeõhku. Kärpige küüsi üks või kaks korda kuus, kui teie koer ei kanna neid loomulikult. Kui kuulete neid põrandal klõpsimas, on need liiga pikad. Lühikesed, korralikult pügatud küüned hoiavad jalad heas seisukorras ja hoiavad ära teie jalgade kriimustamise, kui teie Whippet innukalt teid tervitama hüppab.

Alustage oma Whippeti harjamise ja uurimisega harjumist, kui ta on kutsikas. Käsitsege tema käppasid sageli – koerad on jalgade suhtes tundlikud – ja vaadake tema suhu ja kõrvu. Muutke hooldamine positiivseks kogemuseks, mis on täis kiitust ja auhindu, ning paned aluse lihtsatele veterinaaruuringutele ja muudele toimingutele, kui ta on täiskasvanu. Hoolitsedes kontrollige, kas nahal, kõrvades, ninas, suus, silmades ja jalgadel pole haavandeid, lööbeid või infektsiooni tunnuseid, nagu punetus, hellus või põletik. Kõrvad peaksid lõhnama hästi, ilma liigse vaha või rämpsu sees, ja silmad peaksid olema selged, ilma punetuse ja eritisteta. Teie hoolikas iganädalane eksam aitab teil varakult märgata võimalikke terviseprobleeme.

Whippeti lapsed ja muud lemmikloomad

Whippetid naudivad lastega mängimist. Need ei ole nii suured, et neid kergesti ümber lükata, ega nii väikesed ega õrnad, et saaksid neid kergesti vigastada. Sellegipoolest tagavad mõned põhireeglid kõigi turvalisuse. Õpetage lastele alati, kuidas koertele läheneda ja neid puudutada, ning jälgige alati koerte ja väikelaste vahelist suhtlust, et vältida kummagi osapoole hammustamist või kõrva või saba tõmbamist. Õpetage oma last mitte kunagi lähenema ühelegi koerale, kui ta magab või sööb, ega proovima koera toitu ära võtta. Ühtegi koera ei tohi kunagi jätta koos lapsega järelevalveta.

Vipettidele meeldib teiste koerte seltskond ja teise või kahe koera olemasolu võib aidata neil üksildust ära hoida, kui olete päeva jooksul ära läinud. Neil on aga suur saagitung ja nad ei sobi tegelikult kassidega kodudes elamiseks. Väikeste karvaste olendite tagaajamine on ju nende loomuses. Mõned whippetid võivad õppida kassidega rahumeelselt elama, eriti kui neid kasvatati kutsikaeast peale, kuid te peaksite neid alati jälgima, kui nad on koos, ja eraldama nad siis, kui te pole kodus.

Whippeti päästerühmad

Vippete ostetakse sageli ilma selge arusaamata, mis nende omamisega kaasneb, ja need koerad satuvad sageli päästerühmade hoolde, vajavad lapsendamist või kasvatamist.

  • Kanada Riiklik Whippetiklubi
  • Põhja-California vipetisõprade ühendus
  • Whippeti päästmine ja paigutamine

Vipetti tõu organisatsioonid

Maineka koerakasvataja leidmine on üks olulisemaid otsuseid, mille teete uue koera toomisel oma ellu. Mainekad kasvatajad on pühendunud tervete, hästi sotsialiseeritud kutsikate aretamisele, kellest saavad suurepärased kaaslased. Nad kontrollivad oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes, sotsialiseerivad oma kutsikaid juba noorest east peale ja pakuvad teile eluaegset tuge.

Teisest küljest on tagaaia kasvatajad rohkem huvitatud kasumi teenimisest kui tervete ja hästi kohanevate koerte kasvatamisest. Nad ei pruugi oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes läbi vaadata ja nad ei pruugi oma kutsikaid korralikult sotsialiseerida. Seetõttu on tagaaia kasvatajate kutsikatel tõenäolisem nii tervise- kui ka käitumisprobleemid.

Rohkem teavet teile

  • Lapsendamine
  • Koerte nimed
  • Koera koju toomine
  • Jalutusrihma otsas kõndimise koolitus
  • Kodutreeningu kutsikad
  • Kutsika toitmine
  • Sisetegevused koertele
  • Oma koerale trikkide õpetamine
  • Kuidas oma koerast pilte teha

Võttes kokku teabe vipetkoerte kohta, võib öelda, et need kiired ja graatsilised koerad on suurepärased kaaslased aktiivsetele inimestele. Nende iseloomustab elegantne välimus, terane mõistus ja sõbralik suhtumine. Vipetkoerad on tuntud oma kiiruse ja atleetlikkuse poolest, mistõttu vajavad nad piisavalt liikumist ja tegevust. Nad on lojaalsed ja kiinduvad pereliikmed, kes sobivad kokku paljude elustiilidega, arvestades, et neile tagatakse nõuetekohane treening ja sotsialiseerimine.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga