Yorkipoo koeratõu teave ja omadused

GettyImages 1424309337 e1692548749462

Yorkipoo on armas ja elav koeratõug, mis on saanud paljude südamed oma vahetu iseloomu ja armsa välimusega. Need väikesed energiapallid on tuntud oma väikese kasvu, kuid suure isiksuse poolest, mis teeb neist suurepärase kaaslase igasugustele pereoludele. Omades Yorkie ja puudli hübriidi, pakuvad nad allergikutele sõbralikke variante, kuna neil on vähem karvaajamist. Uurime põhjalikult Yorkipoo päritolu, iseloomu ning hooldus- ja treenimisvajadusi.

GettyImages 1424309337 e1692548749462koer, kes näeb välja loomulikus päikesevalguses suplemas” decoding=”async”>

Yorkipoo on hübriidne koeratõug, mis on saadud Yorkshire’i terjeri ja kas mängu- või kääbuspuudli aretamisest. Mõnikord nimetatakse neid Yorkie Poo, Yorkie-poo või Yoodle’iks, nad on väikesed koerad, kes kaaluvad tavaliselt 4–15 naela. Yorkipoos on pehme, laineline karv, mis võib olla kas lokkis või sirge. Neid on erinevates värvides, sealhulgas must, pruun, kreemjas ja valge.

Yorkipood on tuntud selle poolest, et nad on sõbralikud, intelligentsed ja kergesti treenitavad. Nad on ka suhteliselt vähe hooldatavad koerad, mistõttu on nad hea valik esmakordsetele koeraomanikele. Yorkipood sobivad hästi laste ja teiste lemmikloomadega ning on suurepärased seltsikoerad.

Kiired faktid

  • Päritolu: Ühendriigid
  • Suurus: 4–15 naela (2–7 kg), olenevalt vanempuudli suurusest (mänguasi või miniatuurne).
  • Tõurühm: Hübriid (disainer)
  • Eluaeg: 10 kuni 15 aastat
  • Mantel: Yorkiepoos võib olla erinevat tüüpi karvkattega, sealhulgas lokkis, laineline ja sirge. Nende karv võib ulatuda rohkem puudli hüpoallergeense karvkatte sarnasest kuni Yorkshire’i terjeri karvkatteni. Neid peetakse sageli väheseks eralduvateks, mis võib olla kasulik allergikutele
  • Temperament: Elav, südamlik, intelligentne
  • Treeningu vajadused: Mõõdukas
  • Koolitus: Kiiresti õppiv, reageerib hästi positiivsele kinnitusele
  • Hoolitsemine: Matistumise vältimiseks on vajalik korrapärane hooldus
  • Tervis: Üldiselt terve, mõned tõupõhised probleemid, nagu hambaprobleemid ja liigeseprobleemid.
  • Kahjuks muutis Yorkiepoose populaarsus nad koeravaraste sagedaseks sihtmärgiks

Yorkipoo pildid

GettyImages 155357353
GettyImages 482034825
GettyImages 821730778
GettyImages 821730868
GettyImages 1043281400
GettyImages 1367142546

Yorkipoo ülevaade

Yorkipoo on inimesi armastav ja lõbu otsiv kaaslane, kes on valmis oma perekonda pimestama ning külastajaid trikkide ja naljadega lõbustama. Tema enesekindel loomus ei lase tal olla liiga agressiivne ja temast õhkub rahulolu oma nahas. Küllalt energiat ja palju armastust kinkida, Yorkipoo on suurepärane valik neile, kes otsivad väikest enesekindlat koerakaaslast.

Algselt allergikutele hüpoallergeenseks kaaslaseks aretatud Yorkipoo pärib nii Yorkshire’i terjeri kui ka puudli tõugude intelligentsuse. Nagu tema vanemtõud, areneb ka tema jõudlusvõistlustel, nagu agility ja kuulekus. Yorkipoo iseseisvust mõjutavad tema vanemate, eriti puudli temperament. Kuigi yorklased võivad olla iseseisvad ja puudlid klammerduvad, on Yorkipoo suhtumine tema sugupuust olenevalt erinev.

Vähese kõõmaga karvkattega ja mänguasjade tõugu kompaktse suurusega Yorkipoo sobib hästi erinevatesse majapidamistesse, isegi suurepärase kaaslasena eakatele inimestele. Tema õrn ja südamlik käitumine on viinud ta eduni ka teraapiakoerana. Kuid tema väikese kasvu tõttu on soovitatav olla ettevaatlik tema tutvustamisel suurematele koertele, et vältida õnnetusi.

Yorkipoo koolitamine on rahuldust pakkuv, kuna ta on kiire õppija. Kuigi ta võib olla kangekaelne, toimivad positiivsed ja nauditavad treeningsessioonid kõige paremini, kuna karmid meetodid võivad tema heaolu kahjustada. Ta tunneb uhkust oma valvsa haukumise üle, muutes temast usaldusväärse valvekoera. Kuigi mõnda Yorkipoost saab treenida haukumist piirama, võivad teised olla häälekamad.

Kui Yorkipoo segu on edukas, ühendab ta mõlema vanemtõu parimad omadused – puudli intelligentsuse ja vaimu ning Yorkie julge terjeriloomuse. Kuigi väljakutsed võivad tekkida iga segatõu puhul, võivad vastutustundlik aretus ja positiivne väljaõpe toita Yorkipoo erakordseid omadusi.

Yorkipoo esiletõstmised

  • Yorkipoo, ihaldatud disainerkoer, kerkib esile Yorkshire’i terjeri ja mänguasja või kääbuspuudli paaridest. Kuigi mitme põlvkonna aretus on kasvanud, on paljud Yorkipoosid tekkinud tõupuhaste vanemate esimese põlvkonna liitudest. Yorkipoo on energiline nagu tema puudli ja yorki esivanemad.

    Haukumine on lemmik ajaviide, mis sageli püsib isegi treenides, muutes temast valvsa valvekoera. Vaatamata oma väiksusele ei teadvusta ta oma koore mõju. See mitte- kuni vähekarvaline tõug on sobiv kaaslane allergikutele, kelle peene ja siidise karvkatte säilitamiseks on vaja regulaarset harjamist.

    Armastav ja õrn Yorkipoo loob suurepärase sideme vanemate ja tähelepanelike lastega, kuigi suhtlemist väga väikeste lastega tuleks jälgida. Positiivne tugevdamine hõlbustab treenimist, kuigi aeg-ajalt võib tekkida kangekaelsust. Korteris elamiseks hästi sobiv Yorkipoo kipub hästi läbi saama teiste lemmikloomade ja koertega.

    Lojaalse kaaslasena võib ta kogeda lahkuminekuärevust, kui ta jääb pikemaks ajaks üksi. Tervisliku koera tagamine tähendab vastutustundetute kasvatajate, kutsikatehaste ja lemmikloomapoodide vältimist. Otsige üles lugupeetud kasvatajad, kes seavad esikohale geneetilise tervise testimise ja temperamentide kasvatamise, et pakkuda armastavat ja kõikehõlmavat Yorkipood.

Jätka lugemist:  Kas peaksite oma koera pesema? Milliseid ettevaatusabinõusid peaksite võtma?

Yorkipoo ajalugu

Yorkipoo, võluv ja armas hübriidtõug, ulatub oma juurte tagasi kahe erineva ja armastatud tõupuhta vanema: Yorkshire’i terjeri ja mängu- või kääbuspuudli tahtliku ristamiseni. Kuigi Yorkipoo võib tunduda kaasaegse loominguna, on selle ajalugu suhteliselt hiljutine, ulatudes vaid mõne aastakümne taha.

Yorkipoo tekkimist võib seostada kasvava huviga disainertõugude vastu, mis ühendavad oma vanemtõugude parimad omadused. Selle konkreetse segu eesmärk oli luua hüpoallergeense karvkattega väiksemat kasvu koer, mis vastab allergikute vajadustele, püüdes ühtlasi minimeerida geneetilisi terviseprobleeme, mis on Yorkshire’i terjereid ja puudleid halva aretustava tõttu vaevanud. Ühendades puudli intelligentsuse ja elegantsi Yorkshire’i terjeri julgete terjerite omadustega, püüdsid kasvatajad luua ihaldusväärse temperamendiga hästi ümara kaaslase.

Kuigi Yorkipoo populaarsus on viimastel aastatel tõusnud, hakkas tõug tunnustust ja pühendunud jälgijaskonda koguma alles 2000. aastate alguses. Algselt oli enamik Yorkipoo pesakondi esimese põlvkonna aretuse tulemus, mille eesmärk oli ära kasutada mõlema vanemtõu tugevusi. Tõu arenedes keskendusid mõned kasvatajad aga mitme põlvkonna aretamisele, lootes tõu omadusi ja tunnuseid ühtsema standardi järgi täpsustada.

Kuigi Yorkipoo ei ole ametlikult tunnustatud suuremate kennelklubide ega tõuregistrite poolt, töötavad nii entusiastid kui ka kasvatajad aktiivselt selle nimel, et tõu arengule selge suund määrata. Yorkipoo ajalugu annab tunnistust aretajate ja entusiastide pidevast pühendumisest võluva ja ihaldusväärse kaaslase loomisele, kes jäädvustab nii Yorkshire’i terjeri kui ka puudli tõugude parimad omadused.

Yorkipoo suurus

Armsa ja kompaktse kasvuga Yorkipoo on väikesekasvuline tõug, mis kehastab suurepäraselt tõelise sülekoera võlu. Üldiselt kuulub Yorkipoo mänguasjade tõugude kategooriasse, kuna see on sageli väikese Yorkshire’i terjeri ristamise tulemus deminutive Toy või Kääbuspuudliga. Selle tulemusel seisavad need veetlevad koerad tavaliselt õlakõrguses umbes 7–10 tolli (18–25 cm) kõrgusel, mistõttu on nad ideaalsed kaaslased erinevatesse elukeskkondadesse, sealhulgas korteritesse ja väiksematesse kodudesse.

Nende kerge kehaehitus lisab nende veetlust veelgi, täiskasvanud yorkipoosid kaaluvad sageli 4–15 naela (2–7 kg). Vaatamata oma väiksusele on need pinti suurused pojad tuntud oma energia ja särtsakuse poolest, mis võimaldab neil erinevatest tegevustest entusiastlikult osa võtta. Olgu selleks siis kiire jalutuskäik naabruskonnas, meeleolukas tõukemäng või isegi agilitytreening – Yorkipoo suurus ei takista tema võimet teha mitmesuguseid füüsilisi ja vaimseid harjutusi.

Yorkipoo kompaktseid mõõtmeid täiendab hüpoallergeenne karvkate, mis on päritud puudli vanemalt. See vähese eraldumise kvaliteet muudab need atraktiivseks valikuks allergikutele, kuna nende vähenenud kõõm ja eraldumine aitavad minimeerida allergilisi reaktsioone. Nende väiksus koos karvkattega, mille siidise tekstuuri säilitamine nõuab regulaarset hooldamist, kulmineerub meeldiva ja juhitava pakendiga, mis sulandub sujuvalt erinevatesse majapidamistesse, jättes oma kütkestava isikupära ja võluva kohalolekuga suure mulje.

Yorkipoo isiksus

Yorkipoo kehastab aktiivset, südamlikku ja lõbusat vaimu, mis õitseb inimeste seltsis. See lojaalne ja armastav kaaslane liitub innukalt peretegevustega, õhkab enesekindlust oma terjerite pärandist, säilitades samas kerge ja vähenõudliku käitumise. Tema intelligentsus paistab läbi tema võimest saada suurepäraseks kaaslaseks läbi järjepideva ja positiivse treeningu, kohanedes hästi erinevate olukordadega.

Selle tõu tähelepanelik iseloom leiab sageli rahulolu omaniku sülest maailma vaatlemisest, kuid samas naudib ta ka sõltumatuid uurimisi. Yorkipoo temperamenti mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas geneetika, koolitus ja sotsiaalne kokkupuude. Soodsa temperamendiga kutsikad ilmutavad uudishimu ja mängulusti, lähenevad inimestele ja suhtlevad nendega meelsasti. Tasakaalustatud kutsika valimine, mis ei ole liiga domineeriv ega pelglik, on mõistlik. Vähemalt ühe vanema, tavaliselt emaga, kohtumine ja teiste sugulastega suhtlemise jälgimine aitab hinnata kutsika potentsiaalset isiksust.

Varajane sotsialiseerimine on Yorkipoo arengu jaoks ülioluline, kuna see tagab mitmekülgse täiskasvanuea. Kutsika registreerimine kutsikalasteaia klassi ja regulaarne tutvustamine mitmekesiste keskkondade, inimeste ja kogemustega, nagu pargid, poed ja jalutuskäigud, aitab täiustada tema sotsiaalseid oskusi. Hoidvat ja stimuleerivat keskkonda pakkudes võib Yorkipoost kasvada veetlev ja kohanemisvõimeline koerte kaaslane.

Jätka lugemist:  Piima tõus emastel koertel: põhjused, sümptomid, ravi ja ennetamine

Yorkipoo tervis

Yorkipood, nagu kõik tõud, võivad kogeda teatud tervislikke seisundeid ja kuigi see ei mõjuta kõiki inimesi, on selle tõu kaalumisel oluline olla teadlik. Kutsika soetamisel on soovitatav otsida mainekas kasvataja, kes suudab mõlemale vanemale tervisekontrolli anda.

Saate neid lubasid kontrollida OFA veebisaidilt (offa.org). Oluline on konsulteerida veterinaararstiga tervisejuhtimise ja ennetusstrateegiate kohta, et tagada oma armastatud Yorkipoo õnnelik ja tervislik elu.

Epilepsia: see neuroloogiline seisund võib põhjustada kergeid kuni raskeid krampe, mida iseloomustab ebatavaline käitumine, kohkumine või isegi kukkumine. Kuigi krambid võivad olla tunnistajateks piinavad, on idiopaatilise epilepsiaga koertel üldiselt positiivne pikaajaline väljavaade õige diagnoosi ja raviga.

Patella luksatsioon: levinud väikestel koertel, see hõlmab põlvekedra nihkumist, mis põhjustab ebamugavust. Kuigi see võib olla kurnav, elavad paljud koerad selle seisundiga normaalset elu.

Portosüsteemne šunt (PSS): ebanormaalne verevool maksa ja keha vahel, PSS võib põhjustada mitmesuguseid sümptomeid, nagu neuro-käitumishäired ja kuseteede probleemid. Korrigeeriv operatsioon ja eridieedid võivad aidata pikaajalist ravi.

Legg-Calve-Perthesi haigus: seda puusaliigese seisundit iseloomustab reieluu pea vähenenud verevarustus, mille tulemuseks on lagunemine. Kirurgia võib pakkuda valu leevendamist.

Hüpotüreoidism: kilpnäärme häire, mis võib avalduda epilepsia, juuste väljalangemise, rasvumise ja nahaprobleemidena. Ravi hõlmab ravimeid ja dieedi kohandamist.

Hüperadrenokortisism (Addisoni tõbi): see tõsine seisund tuleneb neerupealiste hormoonide ebapiisavast tootmisest, mis põhjustab oksendamist, halba söögiisu ja letargiat. Õigeaegne diagnoosimine testide abil on ülioluline.

Atoopiline dermatiit: pärilik nahahaigus, mis põhjustab allergilisi reaktsioone tavalistele ainetele, mis põhjustab sügelust, punetust ja juuste väljalangemist. Ravi hõlmab allergeenide vältimist, antihistamiine ja hüpoallergeenseid šampoone.

Yorkipoo hooldus

Yorkipoo on mitmekülgne kaaslane, sama mugav nii majas kui ka korteris. Tema väiksuse tõttu ei sobi õues elamine, mistõttu on siseruumides elamine hädavajalik nii tema füüsilise kui ka emotsionaalse heaolu jaoks. Igapäevane treening on tema rahulolu võtmeks, kuna tal on ootamatu energiatase. Tema tervise ja õnne säilitamiseks piisab igapäevasest jalutuskäigust või mänguajast õues. Selliste tegevustega nagu koridori toomine võib samuti aidata tal kulutada liigset energiat.

Kastikoolitus on väärtuslik tööriist kõikidele koertele ja pakub õrna viisi siseruumides õnnetuste ärahoidmiseks ja teie Yorkipoo ohutuse tagamiseks. Aedik võib olla hubane varjupaik ka uinakutele. Kastikoolituse varane alustamine võimaldab teie Yorkipool kohaneda vangistusega, mis on kasulik pardalemineku või haiglaravi korral. Siiski on ülioluline mitte hoida oma Yorkipood pikka aega kastis. Kasti ei tohiks kunagi kohelda kui vanglat ja teda ei tohiks vangistada kauemaks kui mõneks tunniks, välja arvatud öine uni. Yorkipoosid elavad hästi inimeste seltsis ja nad ei sobi pikaajaliseks aedikus või kennelis kinnipidamiseks.

Yorkipoo toitmine

Andke oma Yorkipoole iga päev 1/4–1 tassi kvaliteetset kuivtoitu, mis on jagatud kaheks toidukorraks. Oluline on märkida, et teie täiskasvanud koera täpne kogus sõltub sellistest teguritest nagu suurus, vanus, ainevahetus ja aktiivsus. Nii nagu inimesed, on ka koerad ainulaadsed isikud ja nende toiduvajadused on erinevad. Loomulikult vajab aktiivne koer rohkem toitu kui istuv koer. Oma rolli mängib ka teie valitud koeratoidu kvaliteet – kvaliteetsem toit annab rohkem toiteväärtust, nõudes väiksemaid portsjoneid.

Yorkipoo tervise säilitamine hõlmab tema toidukordade mõõtmist ja toitmist kaks korda päevas, selle asemel, et hoida toitu kogu aeg kättesaadavana. Tema kaalu hindamiseks kasutage silma- ja praktilisi teste. Vaadake talle alla – kerge vöökoht peaks olema nähtav. Kui asetate käed tema seljale nii, et sõrmed on allapoole sirutatud, peaksite saama tunda tema ribi ilma liigset survet avaldamata. Kui ei, siis kohandage tema toidutarbimist ja tehke rohkem trenni. Yorkipoo toitmise kohta lisateabe saamiseks vaadake meie juhiseid õige toidu ostmise, kutsika toitmise ja täiskasvanud koera toitmise kohta.

Yorkipoo karvkatte värv ja hooldus

Yorkipoo mantlil on meeldiv valik sirgest kuni lokkiseni, pakkudes luksuslikku pehmust ja siidisust, mis on puudutamisel tõeliselt taevalik. Kuigi iga Yorkipoo võib erineda, kirjeldatakse mitme põlvkonna aretuse tulemusel (Yorkipoo ristamisel teise Yorkipooga) saadud neid sageli lõhnatutena ja mittevalguvatena. Kuigi täielik mittekoorumine on veidi müüt, kuna kõik koerad kogevad mõningast eraldumist, tekitab Yorkipoo siiski minimaalselt kõõma, mis on allergikutele väga meeldiv omadus.

Jätka lugemist:  Husky treenimine: 8 näpunäidet ja häid treeningtavasid

Yorkipoo esitleb mitmekülgset värvide spektrit, sealhulgas kreem, must, valge, punane, soobel, aprikoos, pruunikas, šokolaad, hall ja hõbe, mida sageli kaunistavad mitmesugused märgistused, näiteks must pruunide punktidega. Vaatamata sellele, et Yorkipoo peenike karvkate ei peeta karvavõrdki, nõuab see hoolikat hoolt, et säilitada oma siidine ja elujõuline olek. Regulaarne igapäevane harjamine hoiab tõhusalt ära sassi ja mattumise. Ärrituse vältimiseks harjake juuksed õrnalt silmadest eemale ja aeg-ajalt kääridega lõikamine võib kaitsta silmade tervist. Karva pikkuse osas peitub disaineri tõu ilu teie eelistuses; “õiget” lõiget pole.

Tema karvkatte läikiva tekstuuri säilitamine võib hõlmata perioodilisi vanne, kuigi need on vajalikud ainult vajaduse korral, mitte kindla ajakava järgi. Hambahügieen on mänguasjatõugude nagu Yorkipoo jaoks ülioluline, harjades hambaid kaks kuni kolm korda nädalas, et võidelda hambakivi kogunemise ja võimalike igemehaiguste vastu. Ebamugavustunde ja tüsistuste vältimiseks peaks küünte lõikamine toimuma kord kuus ning kui olete sellega uus, pöörduge professionaali poole.

Iganädalane kõrvakontroll on oluline punetuse või ebatavalise lõhna nähtude suhtes, mis viitavad võimalikule infektsioonile. Hoolitsemisrituaale tuleks oma Yorkipoole tutvustada juba varajases eas, harjutades teda harjamise, käppade käsitsemise ja suu kontrollimisega. Positiivsed hoolduskogemused, täis kiitust ja auhindu, lõid aluse sujuvateks veterinaareksamiteks ja täiskasvanueas käitlemiseks. Regulaarne hooldus pakub ka võimalust avastada varakult kõik haavandid, lööbed või infektsiooni tunnused, tagades teie Yorkipoo üldise heaolu ja tervise.

Yorkipoo lapsed ja muud lemmikloomad

Yorkipoo on õrn ja südamlik kaaslane, kes suudab luua lastega positiivse sideme. Kuigi tal on potentsiaal sobida suurepäraselt peredele, on väga väikeste lastega soovitatav olla ettevaatlik, kuna tema väiksus muudab ta vastuvõtlikuks väärkohtlemisele. Vanem, tähelepanelikum laps võib sageli nautida rahuldustpakkuvat kaaslast Yorkipooga.

Nagu iga koera puhul, on oluline õpetada lastele lugupidavat suhtlemist lemmikloomadega. Jälgige alati nende kohtumisi ja juhendage neid koerte õigel lähenemisel ja puudutamisel, vältides tahtmatuid tegevusi, mis võivad põhjustada negatiivset reaktsiooni. Lapsed peaksid õppima mitte lähenema koerale söömise või magamise ajal ning vältima katset koeralt toitu ära võtta. Ohutu ja järelevalve all suhtlemise tagamine on ülioluline, isegi kõige sõbralikumate koertega.

Yorkipoo saab üldiselt hästi läbi teiste koerte ja lemmikloomadega, kuigi võib esineda suuruse erinevusi, mida ta täielikult ära ei tunne. Kuigi ta võib avaldada oma Yorkie vanema mängulist saagitungit, on tema suhtlemine väiksemate lemmikloomade ja kassidega sageli heas tujus ning teda juhib pigem uudishimu kui agressiivsus.

Yorkipoo päästerühmad

Yorkipood omandatakse sageli ilma omandiõigusega kaasnevatest kohustustest täielikult aru saamata. Paljud Yorkipood otsivad lapsendamist või kasuhooldust. Vaadake altpoolt loendit selle kohta, kus saate oma Yorkipoo omaks võtta:

  • Poo-Mix Rescue
  • Päästke Yorkie päästmine
  • Yorkie Rescue of America

Yorkipoo tõuorganisatsioonid

Maineka koerakasvataja leidmine on üks olulisemaid otsuseid, mille teete uue koera toomisel oma ellu. Mainekad kasvatajad on pühendunud tervete, hästi sotsialiseeritud kutsikate aretamisele, kellest saavad suurepärased kaaslased. Nad kontrollivad oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes, sotsialiseerivad oma kutsikaid juba noorest east peale ja pakuvad teile eluaegset tuge.

Teisest küljest on tagaaia kasvatajad rohkem huvitatud kasumi teenimisest kui tervete ja hästi kohanevate koerte kasvatamisest. Nad ei pruugi oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes läbi vaadata ja nad ei pruugi oma kutsikaid korralikult sotsialiseerida. Seetõttu on tagaaia kasvatajate kutsikatel tõenäolisem nii tervise- kui ka käitumisprobleemid.

Rohkem teavet teile

  • Lapsendamine
  • Parima koeranime valimine
  • Koera koju toomine
  • Jalutusrihma otsas kõndimise koolitus
  • Kodutreeningu kutsikad
  • Kutsika toitmine
  • Sisetegevused koertele
  • Oma koerale trikkide õpetamine
  • Kuidas oma koerast pilte teha

Yorkipoo koeratõug on populaarne disainerkoerte rühm, mis pärineb Yorkshire’i terjerist ja mängupuudlist. See pisike koer on sõbralik kaaslane, erksa iseloomuga ja sobib hästi erinevatele peredele. Tänu oma väikesele suurusele ja madalale karvavahetusele on yorkipoo sobiv ka allergikutele. Tähelepanu vajavad nii nende sotsiaalsed kui füüsilised vajadused. Üldiselt on yorkipoo armas, energiline ja kergesti õpetatav koer, mis muudab ta armastatud lemmikuks nii noortele kui ka vanadele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga