Siiditerjeri koeratõu teave ja omadused

1706868645 GettyImages 494831928 1 e1697051827207

Siiditerjer, tuntud ka kui Austraalia terjer, on väikest kasvu, kuid suurt südant omav koeratõug. Siidja läikiva karvkattega ning terava mõistusega need energilised kaaslased on võitnud paljude koerasõprade südamed üle maailma. Siin artiklis sukeldume sügavamale siiditerjeri imetlusväärsesse ellu, avastades selle tõu ajalugu, unikaalsed omadused ning kasvatamiseks antavad soovitused. Uuri, kuidas see sarmikas neljajalgne võib sinu elu rõõmustada!

Siiditerjer sügisel

Siiditerjerit, väikest ja elegantset koeratõugu, hinnatakse oma siidise, voogava karvkatte ja elava isiksuse poolest. Sellel Austraaliast pärit tõul on silmatorkav välimus ja peen sirge karvkate, mis võib olla siniste ja punakaspruunides toonides. Siiditerjerid on tuntud oma erksa ja meeleoluka olemuse poolest, mida sageli kirjeldatakse kui “suurte koerte väikestes pakendites”. Nad on intelligentsed, kiiresti õppivad ja on suurepärased kaaslased nii üksikisikutele kui ka peredele. Terava valvuriinstinktiga on nad ka sotsiaalsed ja sõbralikud, saavad hästi läbi laste ja teiste lemmikloomadega. Nende kohanemisvõime nii linnas kui ka äärelinnas ning nende armastav ja särtsakas temperament muudab need meeldivaks lisandiks paljudesse majapidamistesse.

Hoolimata oma tujukast välimusest on siiditerjerid armastavad seltsikoerad, kes armastavad oma inimeste juurde kaissu võtta. Nad võivad isegi korterielus läbi lüüa, kui nad saavad piisavalt trenni. Siiski on oluline olla teadlik sellest, et siiditerjerid on teadaolevalt hauguvad, mistõttu võiksite neid koolitada vähem haukuma, kui naabrid kurdavad. Rohke armastuse, tähelepanu ja treeninguga saavad siiditerjerid ustavad ja pühendunud lemmikloomad, kes on teie pidevad kaaslased.

Siiditerjerit kaaludes on soovitatav eelistada lapsendamist päästeorganisatsioonidelt või varjupaikadest, et pakkuda abivajavale koerale armastavat kodu. Kui aga otsustate osta siiditerjeri kutsika, on oluline valida hea mainega kasvataja. Viige läbi põhjalik uurimine tagamaks, et kasvataja järgib eetilisi tavasid ja seab esikohale oma koerte heaolu. Mainekad siiditerjerite kasvatajad seavad esikohale oma koerte tervise ja temperamendi, viivad läbi vajalikke terviseuuringuid ja pakuvad kutsikatele toitvat keskkonda. See aktiivne lähenemine tagab, et toote koju terve ja õnneliku kutsika, hoides samal ajal ebaeetilisi aretusviise.

Kiired faktid

  • Päritolu: Silkys tekkis Austraalias 1800. aastatel. Nad aretati Yorkshire’i terjerite ja Austraalia terjerite kombinatsioonist. Seda nimetatakse väljaspool Ameerika Ühendriike ka Austraalia siiditerjeriks, mis on ümber nimetatud Sydney siiditerjeriks.
  • Suurus: Need on väikesed koerad, tavaliselt 9–10 tolli pikkused ja 8–10 naela kaaluvad koerad.
  • Tõurühm: Siiditerjerid liigitatakse nende väiksuse tõttu pigem mängukoerte kui terjerite hulka.
  • Eluaeg: 12-15 aastat.
  • Mantel: Neil on pikk, sirge, siidine karv, mis on sinine ja punakaspruun. Nende karvkate vajab mattumise vältimiseks regulaarset harjamist ja hooldamist. Mattide tekke vältimiseks tuleb neid iga päev harjata. Neid tuleks ka iga 6-8 nädala tagant professionaalselt hooldada.
  • Temperament: Siiditerjerid on mängulised, aktiivsed, intelligentsed, lojaalsed ja südamlikud koerad. Nad on head laste ja teiste lemmikloomadega, kuid võivad olla agressiivsed teiste koerte suhtes.
  • Treeningu vajadused: Silkyd vajavad 30-60 minutit treeningut päevas. See võib olla kõndimise, jooksmise ja mängimise kombinatsioon.
  • Koolitus: Nad on intelligentsed koerad ja neid on kerge treenida positiivse tugevdusega. Nad on innukad oma omanikele meeldima ja oskavad hästi trikke õppida.
  • Silkyde juuksed on sarnased inimese juustega! Nad valavad umbes sama palju kui inimene igapäevaselt.
  • Sarnaselt teistele Austraaliast pärit koertele meeldib Silkys olla aktiivne. Algselt olid nad rotid ja aretati kodus kahjurite eest hoolitsemiseks.
  • Kuigi välimuselt sarnanevad siiditerjerid Yorkshire’i terjeriga, on siiditerjerid üldiselt väljapaistvamad ja aktiivsemad, võrreldes Yorkshire’i terjeritega, kellel on veidi reserveeritud suhtumine. Pea ja kõrvade kujus on ka väike erinevus.

Siiditerjeri pildid

GettyImages 494831928
GettyImages 147323474
GettyImages 526293286
GettyImages 1150448959
GettyImages 1474009874
GettyImages 144801633

Siiditerjerite ülevaade

Siidine, nagu teda sageli nimetatakse, on elegantne väike koer, kellel on ilus, siidine – loodetavasti see polnud üllatus – punakaspruuni ja sinise karvaga. Selle õrna välimusega välisilme all on aga suur julge vaim. Tõuga tundmatud inimesed on sageli üllatunud, kui näevad, et väike Silky hoiatab sissetungijaid, möllab suurte koertega või hoiab matkal omanikega sammu.

Kuid see ei tohiks olla šokk. Lõppude lõpuks on Silky terjer, tõelise terjerite temperamendiga: krapsakas, visa ja talle meeldib kaevata, haukuda ja taga ajada. Kui te ei pea neid omadusi meeldivaks, pole siiditerjer teie jaoks.

Vaatamata karmile suhtumisele on Silky siiski lojaalne koer, kes armastab oma perega koos olla. Ta sobib kõige paremini kodudesse, kus teda ei jäeta pikaks ajaks üksi koju: ta vajab oma inimkarja kaaslast ja ta on võimeline sattuma pahandustesse, kui teda ei jälgita.

Silky vajab igapäevast füüsilist ja vaimset treeningut ning liitub teiega hea meelega naabruskonnas jalutamas või maal matkamas. Vaatamata suurele energiale võib ta olla korteri- või korterikoer. Tal on siiski kalduvus haukuda, nii et käsk “Vaikne” peaks kuuluma tema koerte põhikommetesse. (Tagurpidi: ta annab teile teada, kui teil on külastajaid.)

Jätka lugemist:  Minu koer ei talu oma kaelarihma: praktilised lahendused!

Siiditerjer, kes puutub kokku kutsikaeas lastega, võib olla hea kaaslane vanematele kui 10-aastastele lastele, kui nad kohtlevad teda hoolikalt ja sõbralikult. Ta ei pruugi taluda väikelaste ja väga väikeste laste torkimist ja turgutamist. Õige omaniku jaoks võib see lõbus ja energiline kaaslane lisada elule vürtsi ja palju armastust.

Siiditerjeri esiletõstmised

  • Ilus mantel: Siiditerjeritel on pikk, sirge, siidine karv, mis on sinine ja pruunikaspruun. Nende karv on tegelikult väga sarnane inimese karvaga ja see kasvab pidevalt. See tähendab, et siiditerjereid tuleb mattumise vältimiseks harjata iga päev.
  • Kõrge energiatase: Siiditerjerid on väga aktiivne tõug ja vajavad vähemalt 30 minutit treeningut päevas. Nad naudivad toomist, jalutamist ja ringi jooksmist.
  • Arukas ja kergesti treenitav: Siiditerjerid on intelligentsed koerad ja neid on lihtne koolitada. Nad on innukad oma omanikele meeldima ja oskavad hästi trikke õppida.
  • Lojaalne ja südamlik: Siiditerjerid on väga lojaalsed ja südamlikud koerad. Nad on suurepärased kaaslased igas vanuses inimestele.
  • Suhteliselt terve: Siiditerjerid on suhteliselt terved koerad. Siiski on neil kalduvus mõnele terviseprobleemile, nagu põlvekedra luksatsioon, portosüsteemne šunt ja kõrvapõletikud.

Siiditerjerite ajalugu

Siiditerjer sai alguse Austraaliast 1890. aastatel, kui kasvatajad ristasid imporditud Yorkshire’i terjereid oma kohalike Austraalia terjeritega. Mõned järglased nägid välja nagu yorkid, mõned Austraalia terjerid ja teised nägid välja nagu tänapäeva siidised, kelle suurus ja karva pikkus jäi kahe vanemtõu vahele.

Siidise välimusega koeri ristati, kuni kutsikatel olid ennustatavalt siidised omadused. 1906. aastal töötasid Austraalia fännid välja tõustandardi – kirjalikud juhised selle kohta, kuidas tõug peaks välja nägema, liikuma ja käituma – Sydneys, Uus-Lõuna-Walesis. 1909. aastal koostati Victorias veel üks standard. Need kaks standardit ei ühtinud täielikult, peamiselt eelistatud kaalu ja kõrvatüübi osas.

Kaks leeri läksid kompromissi ja 1926. aastal tuli välja uus tõustandard. Tõul on olnud mitu nime: algselt kutsuti teda Sydney siiditerjeriks. 1955. aastal sai temast Austraalia siiditerjer (tänini on tõu ametlik nimi Austraalias). USA-s muudeti nimi siiditerjeriks.

Siiditerjeri suurus

Isased ja emased on üheksa–10 tolli pikad ja kaaluvad kaheksa–10 naela.

Siiditerjeri isiksus

Siiditerjer on sõbralik, intelligentne, meeleolukas ja enesekindel. Oma jahijuurtele truult armastab ta väikseid loomi taga ajada ega tagane võitlusest. Vaatamata oma väiksusele on ta suurepärane valvekoer, kuna annab kiiresti häirekella, kui midagi või keegi võõras tema murule satub.

Kuigi Silky on iseseisev, on ta pühendunud oma rahvale ja on kõige õnnelikum, kui ta on osa igapäevasest pereelust. Talle meeldib olla majas, jälgida sind toast tuppa või liituda sinuga välisuksel, et külaliste peale haukuda. Tal läheb kõige paremini, kui ta saab suurema osa päevast oma inimpakiga koos olla. Kui reisite palju, läheks see kohanemisvõimeline koer hea meelega teiega teele.

Temperamenti mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas pärilikkus, treenitus ja sotsialiseerumine. Nagu iga koer, vajab ka Silky noorena varajast sotsialiseerumist – kokkupuudet paljude erinevate inimeste, vaatamisväärsuste, helide ja kogemustega. Sotsialiseerumine aitab tagada, et teie Silky kutsikast kasvab hästi ümar koer. Tema kutsikate lasteaia klassi registreerimine on suurepärane algus. Tema sotsiaalseid oskusi aitab lihvida ka külastajate regulaarne kutsumine ja tema viimine elavate parkide, koertega kauplustesse ja rahulikele jalutuskäikudele, et kohtuda naabritega.

Siiditerjeri tervis

Silkyd on üldiselt terved, kuid nagu kõik tõud, on neil teatud tervisehäired. Kõik Silkyd ei haigestu mõnda või kõiki neist haigustest, kuid selle tõu kaalumisel on oluline neist teadlik olla.

  • Legg-Calve-Perthesi haigus: See hõlmab puusaliigest. Kui teie Westie’l on Legg-Perthes, on reieluu pea (suure tagumise jala luu) verevarustus vähenenud ja vaagnaga ühenduses olev reieluu pea hakkab lagunema. Esimesed sümptomid, jalalihase lonkamine ja atroofia, tekivad tavaliselt siis, kui kutsikad on nelja- kuni kuuekuused. Operatsioon võib olukorda parandada, mille tulemuseks on tavaliselt valutu kutsikas.
  • Patella luksatsioon: Tuntud ka kui libisenud põlvpüksid, on see väikeste koerte tavaline probleem. Patella on põlvekedra. Luksatsioon tähendab anatoomilise osa nihkumist (luuna liigeses). Patellar luksatsioon on siis, kui põlveliiges (sageli tagajalg) libiseb sisse ja paigast ära, põhjustades valu. See võib sandistada, kuigi paljud koerad elavad selle seisundiga suhteliselt normaalset elu.
  • Suhkurtõbi: See on häire, mille puhul keha ei suuda veresuhkru taset reguleerida. Diabeedi sümptomiteks on liigne urineerimine ja janu, suurenenud söögiisu ja kaalulangus. Diabeeti saab kontrollida dieedi ja insuliini manustamisega.
  • Epilepsia: See on neuroloogiline seisund, mis on sageli, kuid mitte alati, pärilik. Epilepsia võib põhjustada kergeid või raskeid krampe, mis võivad ilmneda ebatavalise käitumisena (nagu meeletu jooksmine, nagu tagaajamine, koperdamine või peitmine) või isegi kukkumise, jäsemete jäigastumise ja teadvusekaotusena. Krambid on hirmutav vaadata, kuid idiopaatilise epilepsiaga koerte pikaajaline prognoos on üldiselt väga hea. Oluline on viia oma koer loomaarsti juurde õige diagnoosi saamiseks (eriti kuna krampidel võivad olla muud põhjused) ja ravi.
  • Hingetoru kollaps: Seda on sageli näha väiksematel tõugudel ja mõnikord võib seda näha siiditerjeril. Selle põhjuseks on kõhre nõrgenemine; hingetoru või hingetoru tasaneb ja takistab hingamisteid. Sümptomiteks on köha, mis kõlab nagu hanekuin, minestamine ja treeningute talumatus. Seda ravitakse antibiootikumide, steroidide, köha pärssivate ravimitega ja kaelarihma asemel rakmeid. Kui meditsiiniline ravi ei aita, on soovitatav operatsioon.
Jätka lugemist:  Millised on erinevad koeratoiduallergiad?

Siiditerjeri hooldus

Siiditerjer võib tunduda mänguasjana, kuid ta on tõeline koer, kes vajab liikumist ja koolitust. Ta naudib igapäevaseid jalutuskäike, teiega õues möllamist või väljasõite väikeste tõugude jaoks spetsiaalse alaga koeraparki. Silky teeb hea meelega oma treeningu siseruumides ja viib koridoris erksale tõmbamismängule. Need ei ole õuekoerad.

Siidine ihkab oma inimeste seltskonda ja ta on ka piisavalt väike, et metsloomad saaksid teda saagiks pidada. Ja vaatamata oma suurusele on veel üks oht, et ta võib kakelda teise koeraga, kes tema murule rändab.

Treenimise osas teevad siiditerjerid valmis ja võimekaid õpilasi. Kuna nad on nii targad, peate siiski olema järjekindel; vastasel juhul kalduvad nad ise oma reegleid välja töötama. Parim viis oma Silky koostöö võitmiseks on lõbusad õppetunnid, mis kasutavad positiivset tugevdamist.

Kastikoolitus on lihtsaim viis oma Silky kodutreenimiseks ja kastid on ka hea viis hoida oma Silky turvaliselt ja probleemidest eemal, kui olete kodust eemal. Siiditerjerid on loomult vallatud ja võivad järelevalveta olla hävitavad. Aedik on ka koht, kuhu ta saab uinakule tõmbuda. Kastikoolitus noores eas aitab teie koeral vangistusega leppida, kui ta tuleb pardale või haiglasse paigutada. Kuid ärge kunagi pistke oma Silkyt kogu päeva jooksul kasti. See ei ole vangla ja ta ei tohiks selles veeta rohkem kui paar tundi, välja arvatud siis, kui ta öösel magab. Silkyd on inimeste koerad ja nad ei ole mõeldud veetma oma elu aedikusse või kennelisse lukustatuna.

Siiditerjerite toitmine

Soovitatav päevane kogus: 1/2 kuni 3/4 tassi kvaliteetset kuivtoitu päevas, jagatuna kaheks toidukorraks. Kutsikad vajavad umbes 1/8 kuni 1/4 tassi päevas. Lähtuge toidukogusest, mida annate oma Silky füüsilisest seisundist, mitte sellest, kui näljane ta käitub. Ta on petis ja kui ta suudab sind meelitada rohkem toitu välja pakkuma, teeb ta seda.

Hoidke oma Silkyt heas vormis, mõõtes tema toitu ja toites teda kaks korda päevas, mitte jättes toitu kogu aeg välja. Kui te pole kindel, kas ta on ülekaaluline, tehke talle silmaproov ja praktiline test. Kõigepealt vaadake teda alla. Sa peaksid nägema vöökohta. Seejärel asetage käed tema seljale, pöidlad piki selgroogu, sõrmedega allapoole. Peaksite saama tema ribi tunda, kuid mitte näha, ilma et peaksite tugevalt vajutama. Kui te ei saa, vajab ta vähem toitu ja rohkem liikumist. Silky toitmise kohta lisateabe saamiseks vaadake meie juhiseid õige toidu ostmise, kutsika toitmise ja täiskasvanud koera toitmise kohta.

Siiditerjeri karvkatte värv ja hooldus

Selle tõu karv on ilus: pikk ja klanitud, seljast poolitatud ja 5-6 tolli allapoole rippuv. Värvus on rikkalik tan ja erinevad sinised toonid. Võite pidada siidist erksat tõugu, kuid ta ei ole tegelikult nii. Põhjalik harjamine ja kammimine kaks kuni kolm korda nädalas (ja enne vanni) koos vanniga umbes iga kuu hoiavad teie Silky puhta ja sassivaba.

Jätka lugemist:  70 Musta Labrakuti Nime

Harjake oma Silky hambaid vähemalt kaks või kolm korda nädalas, et eemaldada hambakivi ja selle sees peituvad bakterid. Igapäevane harjamine on veelgi parem, kui soovid ennetada igemehaigusi ja halba hingeõhku. Lõika tema küüsi üks või kaks korda kuus, kui teie koer ei kanna neid loomulikul teel, et vältida valulikke pisaraid ja muid probleeme. Kui kuulete neid põrandal klõpsimas, on need liiga pikad. Koerte varbaküünte sees on veresooned ja kui lõikate liiga kaugele, võite põhjustada verejooksu – ja teie koer ei pruugi järgmisel korral koostööd teha, kui näeb küünekääride väljatulekut. Seega, kui te pole koera küünte lõikamises kogenud, küsige nõuandeid loomaarstilt või hooldajalt.

Tema kõrvu tuleks kord nädalas kontrollida punetuse või halva lõhna suhtes, mis võib viidata infektsioonile. Kui kontrollite oma koera kõrvu, pühkige need infektsioonide vältimiseks õrna, tasakaalustatud pH-tasemega kõrvapuhastusvahendiga niisutatud vatitükiga. Ärge sisestage midagi kõrvakanalisse; lihtsalt puhastage väliskõrv.

Alustage oma Silky harjamise ja uurimisega harjumist, kui ta on kutsikas. Käsitsege tema käppasid sageli – koerad on jalgade suhtes tundlikud – ja vaadake tema suhu. Muutke hooldamine positiivseks kogemuseks, mis on täis kiitust ja auhindu, ning paned aluse lihtsatele veterinaaruuringutele ja muudele toimingutele, kui ta on täiskasvanu.

Hoolitsedes kontrollige, kas nahal, ninas, suus, silmades ja jalgadel pole haavandeid, lööbeid või infektsiooni tunnuseid, nagu punetus, hellus või põletik. Silmad peaksid olema selged, ilma punetuse ja eritisteta. Teie hoolikas iganädalane eksam aitab teil varakult märgata võimalikke terviseprobleeme.

Siiditerjeri lapsed ja muud lemmikloomad

Silky võib olla suurepärane perelemmik, kui ta on kasvanud koos lastega ja kasvab üles nende müra ja segaduse saatel. Arvestades tema tugevat isiksust, sobib ta tavaliselt peredele, kus on vanemad kui 10-aastased lapsed, kes teavad, kuidas koeraga ümber käia. Ta ei pruugi taluda nooremate laste torkeid ja torkeid.

Nagu iga tõu puhul, peaksite alati õpetama lastele, kuidas koertele läheneda ja neid puudutada, ning alati jälgima koerte ja väikelaste vahelist suhtlust, et vältida kummagi osapoole hammustamist või kõrva või saba tõmbamist. Õpetage oma last mitte kunagi lähenema ühelegi koerale, kui ta sööb või magab, ega proovima koera toitu ära võtta.

Ühtegi koera, olgu ta kui tahes sõbralik, ei tohi kunagi jätta lapsega järelevalveta. Silky saab teiste koertega väga hästi läbi seni, kuni ta on koerasõbralikuks kasvatatud, kuigi aeg-ajalt võib esineda ülemust ja rivaalitsemist tähelepanu või maiuspalade pärast. Nagu kõik terjerid, armastab Silky jälitada väikseid loomi, mistõttu ei pruugi ta sobida kodudesse, kus on kassid, jänesed või muud väikesed lemmikloomad.

Siiditerjerite päästerühmad

Silkysid ostetakse sageli ilma selge arusaamata, mis nende omamisega kaasneb. Paljud Silkyd vajavad lapsendamist ja/või kasvatamist. On mitmeid pääste, mida me pole loetlenud. Kui te ei näe oma piirkonna jaoks päästeteenust, võtke ühendust riikliku tõuklubi või kohaliku tõuklubiga ja nad saavad teid suunata Silky päästmise poole.

  • Siiditerjeri päästmine
  • Silky Terrier Rescue Charitable Trust

Siiditerjerite tõuorganisatsioonid

Maineka koerakasvataja leidmine on üks olulisemaid otsuseid, mille teete uue koera toomisel oma ellu. Mainekad kasvatajad on pühendunud tervete, hästi sotsialiseeritud kutsikate aretamisele, kellest saavad suurepärased kaaslased. Nad kontrollivad oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes, sotsialiseerivad oma kutsikaid juba noorest east peale ja pakuvad teile eluaegset tuge. Teisest küljest on tagaaia kasvatajad rohkem huvitatud kasumi teenimisest kui tervete ja hästi kohanevate koerte kasvatamisest. Nad ei pruugi oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes läbi vaadata ja nad ei pruugi oma kutsikaid korralikult sotsialiseerida. Seetõttu on tagaaia kasvatajate kutsikatel tõenäolisem nii tervise- kui ka käitumisprobleemid.

Rohkem teavet teile

  • Lapsendamine
  • Parima koeranime valimine
  • Koera koju toomine
  • Jalutusrihma otsas kõndimise koolitus
  • Kodutreeningu kutsikad
  • Kutsika toitmine
  • Sisetegevused koertele
  • Oma koerale trikkide õpetamine
  • Kuidas oma koerast pilte teha

Siiditerjer on väike, energiline ja sõbralik koeratõug, mis on pärit Austraaliast. See on lojaalne ja armastav kaaslane, kes sobib hästi paljudesse peredesse. Oma siidise karvkatte ja graatsilise olemusega on see tõug ka silmapaistev. Siiditerjer vajab regulaarset hooldust ning temaga tuleks tegeleda ja mängida, et rahuldada tema kõrget energiataset. Tõug on intelligentne ja õpib kiiresti, kuid vajab kindlat ja järjekindlat koolitust. Ideaalne kaaslane neile, kes otsivad aktiivset ja sõbralikku koeratõugu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga