Ibiza hagijas koeratõu teave ja omadused

GettyImages 524728700 e1694569218246

Ibiza hagijas, tuntud ka kui Ibizan Hound, on koeratõug, mis võlub oma elegantse välimuse ja elava iseloomuga. Pärinev Baleaaride saartelt, on see tõug ajalooliselt tuntud oma vapustava jahiinstinkti ja suurepärase liikuvuse poolest. Siin, selles põhjalikus ülevaates, sukeldume süvitsi Ibiza hagijate maailma, avastame nende ainulaadsed omadused, nõuanded hoolduseks ja kuidas nad sobivad pere lemmikloomaks. Liitu meiega ja avasta, mis teeb Ibiza hagija koeratõu nii erakordseks ja armastatuks paljude koeraentusiastide seas.

Ibiza hagija portree lähivõte.

Ibiza hagijas on vintskoer, kes algselt aretati küülikute ja väikeulukite jahtimiseks Ibiza Baleaari saarel. Tänapäeval kasutatakse Ibiza hagijaid selleks otstarbeks Hispaanias ja teistes riikides. Samuti võistlevad nad landijooksus, agilitys, kuulekuses, kehaehituses ja jälgimises. Lisaks on nad armastatud perekaaslased.

Vaatamata oma kõrgele energiatasemele saavad Ibiza hagijad ehk Beezers korteris elades hästi hakkama, kui nende treeningvajadused on täidetud. Siiski ei tohiks neid pikaks ajaks üksi jätta, sest nad võivad muutuda igavaks ja hävitavaks. Rohkete jalutuskäikude ja mänguaega iseloomustavad need koerad oma inimesi kiindumusega.

Ibiza hagijas kaalumisel on soovitatav eelistada lapsendamist päästeorganisatsioonidelt või varjupaikadest, et pakkuda abivajavale koerale armastavat kodu. Kui aga otsustate osta ibiza hagija kutsika, on oluline valida hea mainega kasvataja. Viige läbi põhjalik uurimine tagamaks, et kasvataja järgib eetilisi tavasid ja seab esikohale oma koerte heaolu. Mainekad Ibiza hagijas kasvatajad seavad esikohale oma koerte tervise ja temperamendi, viivad läbi vajalikke terviseuuringuid ja pakuvad kutsikatele toitvat keskkonda. See aktiivne lähenemine tagab, et tood koju terve ja õnneliku kutsika, hoides samal ajal ebaeetilisi aretusviise.

Kiired faktid

  • Päritolu: Ibiza hagijas on Hispaania Baleaaridelt pärit vintskoer. See on üks vanimaid koeratõuge maailmas ja seda tõugu säilitati üle 2000 aasta.
  • Välimus: Beezerid on keskmise suurusega koerad, isased on 23,5–27,5 tolli pikad ja kaaluvad 45–50 naela. Emased on veidi väiksemad, 22,5–26 tolli pikkused ja 40–45 naela kaaluvad. Neil on sihvakas, elegantne kehaehitus pikkade õhukeste jalgadega. Nende karv on lühike ja sile ning võib olla punane, valge või nende kahe kombinatsioon.
  • Temperament: Nad on õrnad, südamlikud ja lojaalsed koerad. Nad on ka väga intelligentsed ja kergesti treenitavad. Siiski võivad nad mõnikord olla iseseisvad ja kangekaelsed. Nad ei ole head valvekoerad, kuna on võõrastega liiga sõbralikud.
  • Aktiivsuse tase: Ibiza hagijad on kõrge energiaga koerad, kes vajavad palju treeningut. Neile meeldib joosta ja mängida ning nad on ka head ujujad. Korteris elamiseks ei pruugi need sobida ning neil on jooksmiseks ja mängimiseks vaja õue või muud suurt ala.
  • Tervis: Beezerid on üldiselt terved koerad, kuid nad on altid mõnele terviseprobleemile, nagu puusaliigese düsplaasia, silmaprobleemid ja allergiad.
  • Eluaeg: Nende eluiga on 11–14 aastat.
  • Kuigi nad pole täpselt samad koerad, näevad Ibiza hagijad märkimisväärselt sarnased vaarao hauakambrites kujutatud hagijatega.
  • Ibiza hagijas on Harry Potteri patrooni võlu üks võimalikke kehalisi vorme.

Ibiza hagijas pildid

GettyImages 543979496
GettyImages 1362879487
GettyImages 1276581305
GettyImages 1092705600
GettyImages 618033886
GettyImages 636807882

Ibiza hagijas ülevaade

Ta on pärit trendikalt Hispaania saarelt Ibizalt, elegantne Ibiza hagijas on aga koerte klassik, kelle ajalugu ulatub Egiptuse vaaraode aega. Kaunil punavalgel koeral on pikk ja kitsas pea, mis meenutab Egiptuse šaakalite jumala Anubise oma, suured püstised kõrvad, mis võivad olla suunatud ette, küljele või tahapoole voltida, ning lihavärvi pigment ninal ja silmaäärtel, mis kõik koos annavad talle ainulaadse välimuse.

Olulisem on imeline isiksus, mis läbi kumab. Ibiza hagijas, kelle fännid kannavad hüüdnime Beezer, on mänguline ja mõnikord rumal. Ta ei ole tundlik koer, kuid talle meeldib oma pereliikmetega käperdada. Ibizalane võib olla võõraste suhtes reserveeritud ja kaitsta oma kodu, kuid ta ei tohiks kunagi olla häbelik ega agressiivne.

Küülikute ja muude väikeulukite jahtimiseks välja töötatud keskmist kasvu merikoer oli aretatud kiiruse, vastupidavuse ja sihikindluse jaoks. Tänu oma võimele kõrgele ja kaugele hüpata on see sportlik koer tänapäeval tänu sellele suurepäraseks konkurendiks agilitys.

Ibiza hagijad naudivad oma mugavusi – see klanitud, vormitud keha vajab ju polsterdamist – ja neist võib saada diivanikartul, kes naudib päevi magades. Nende treeningvajadused on mõõdukad. Nad naudivad iga päev paar 20- või 30-minutilist jalutuskäiku või sörkimist. Võimaluse korral andke neile võimalus suurel ja turvaliselt tarastatud alal täis joosta.

Nende võime paigalt kõrgele hüpata muudab ibizalased kurikuulsaks kontrasurfaritena. Ärge kunagi usaldage neid toiduga üksi, hoolimata sellest, kui vale see teie arvates on. Õues kaitske neid turvalise aiaga, mis on vähemalt kuus jalga kõrge. Ibizalasi ei saa usaldada rihmast väljas, kui nad pole aiaga piiratud hoovis. Neil on tugev saagitung ja nad ajavad taga kõike, mis kiiresti liigub. Sel põhjusel ei sobi nad peredele, kus on lemmikloomi, näiteks küülikuid, kuigi nad saavad teiste koertega hästi läbi ja võivad õppida kassidega koos elama, kui neid nendega koos kasvatatakse.

Ibiza hagijal on kahte tüüpi karvatüüpi, lühikarvaline ja karvakarvaline, ning mõlemat on lihtne hooldada. Olenemata sellest, kas soovite võistelda või lihtsalt imelist kaaslast, võib see tõug olla teie jaoks. Ibizalane kõnnib või jookseb sinuga koos, armastab sind ja ajab sind alati naerma.

Jätka lugemist:  Inglise mänguspanjeli koeratõu teave ja omadused

Ibiza hagijate esiletõstmised

  • Ajalugu: Ibiza hagijas on üks maailma vanimaid koeratõuge, mille põlvnemine ulatub vähemalt 5000 aasta tagusesse aega. Algselt aretati neid küülikute ja väikeulukite jahtimiseks Hispaania Baleaari saartel.
  • Välimus: Ibiza hagijad on keskmise suurusega koerad, kelle isased on 23,5–27,5 tolli pikad ja kaaluvad 45–50 naela. Emased on veidi väiksemad, 22,5–26 tolli pikkused ja 40–45 naela kaaluvad. Neil on sihvakas, elegantne kehaehitus pikkade õhukeste jalgadega. Nende karv on lühike ja sile ning võib olla punane, valge või nende kahe kombinatsioon.
  • Temperament: Ibiza hagijad on õrnad, südamlikud ja lojaalsed koerad. Nad on ka väga intelligentsed ja kergesti treenitavad. Siiski võivad nad mõnikord olla iseseisvad ja kangekaelsed. Nad ei ole head valvekoerad, kuna on võõrastega liiga sõbralikud.
  • Aktiivsuse tase: Ibiza hagijad on kõrge energiaga koerad, kes vajavad palju treeningut. Neile meeldib joosta ja mängida ning nad on ka head ujujad. Need ei sobi hästi korteris elamiseks ning vajavad jooksmiseks ja mängimiseks hoovi või muud suurt ala.

Ibizani hagijas ajalugu

Kui kuningas Tuti haud 1922. aastal avati, oli üks selle seest leitud aaretest elusuuruses kuju šaakalijumal Anubisest, surnute valvekoerast, ning sarnasus tänapäevase ibiza hagijaga oli silmatorkav. Vaaraode ajast pärit nikerdused ja muud esemed viitavad sellele, et sellised koerad nagu ibiza hagijas on eksisteerinud juba 5000 aastat, muutes nad üheks iidseimaks koeratüübiks.

Selgub, et oletus pole tõenäoliselt siiski õige. Geneetilised uuringud on näidanud, et tänapäeva ibizalane ja ka tema nõbu vaaraokoer on hiljutised vanemat tüüpi rekonstruktsioonid ja neil pole tegelikult tuhandeid aastaid tagasi ulatuvat põlvnemist. Kui Ibiza vanus kõrvale jätta, siis kuidas seda tüüpi koer Hispaanias asuvale Ibiza saarele, kust ta oma nime võttis, sattus?

Foiniiklased, tolle aja kõige seikluslikumad ja palju reisinud kauplejad, võisid ta sinna viia 8. või 9. sajandil e.m.a. Ibizal läbis nõtke ja kiire hagijas raskel maastikul, kasutades oma suurepärast nägemist ja kuulmist, et otsida üles oma saakloom: küülikud ja jänesed.

Ibizalased elasid oma Hispaania saarel karmi elu – elu, mis kujundas nad oskuslikult, visalt ja kannatlikult jahti pidama. Nad võisid sinna jääda, vähetuntud, kuid selleks, et kolonel ja proua Consuelo Seoane importisid 1956. aastal Rhode Islandile paari Hannibali ja Certera.

Nad andsid esimese kaheksast kutsikast koosneva Ameerika pesakonna, mis sai koos mitme muu impordiga tõu aluseks Ameerika Ühendriikides. Ameerika Kennelklubi tunnustas Ibiza hagijat 1979. aastal ja esmakordselt esines ta Westminsteri kennelklubi näitusel 1980. aastal. Tänapäeval on ta haruldane tõug. Ibiza hagijas on AKC tunnustatud 155 tõu ja sordi seas 138. kohal.

Ibiza hagija suurus

Isane Ibiza hagijas on 23,5–27,5 tolli pikk ja kaalub 50 naela; emane on 22,5–26 tolli ja 45 naela.

Ibiza hagijas isiksus

Elav Ibiza meelitab kõik, mis liigub ja jookseb kasside, küülikute või muu järele, mille tagaajamine tundub olevat lõbus. Tema suured, liikuvad kõrvad viitavad tema suurepärasele kuulmismeelele, mis teeb temast suurepärase valvekoera. Ta ei pruugi häiresignaali haukuda, kuid kui näete neid kõrvu tõmblemas, saate midagi teada või keegi on läheduses.

Oma perega on ibizalane tasane, südamlik ja lojaalne. Ta võib alguses võõraste inimestega olla vaoshoitud, kuid ta ei tohiks kunagi olla häbelik ega agressiivne. Temperamenti mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas pärilikkus, treenitus ja sotsialiseerumine.

Nagu iga koer, vajavad ka ibiza hagijad noorena varajast sotsialiseerumist – kokkupuudet paljude erinevate inimeste, vaatamisväärsuste, helide ja kogemustega. Sotsialiseerumine aitab tagada, et teie ibiza kutsikast kasvab hästi ümar koer. Tema kutsikate lasteaia klassi registreerimine on suurepärane algus. Tema sotsiaalseid oskusi aitab lihvida ka külastajate regulaarne kutsumine ja tema viimine elavate parkide, koertega kauplustesse ja rahulikele jalutuskäikudele, et kohtuda naabritega.

Ibiza hagija tervis

Ibiza hagijad on üldiselt terved, kuid nagu kõik tõud, on neil teatud tervislikud seisundid. Kõik Beezerid ei haigestu mõnda või kõiki neist haigustest, kuid selle tõu kaalumisel on oluline neist teadlik olla.

  • Krambid: Krambid võivad olla mitmel põhjusel. Need võivad olla pärilikud; neid võivad vallandada sellised sündmused nagu ainevahetushäired, aju mõjutavad nakkushaigused, kasvajad, kokkupuude mürkidega või rasked peavigastused; või need võivad olla teadmata põhjusega (mida nimetatakse idiopaatiliseks epilepsiaks). Krambid võivad ilmneda ebatavalise käitumise tõttu, nagu meeletu jooksmine nagu tagaajamine, koperdamine või peitmine. Krambid on hirmutav vaadata, kuid idiopaatilise epilepsiaga koerte pikaajaline prognoos on üldiselt väga hea. Epilepsia saab ravimitega kontrolli alla, kuid seda ei saa ravida. Selle häire nõuetekohase ravi korral võib koer elada täisväärtuslikku ja tervet elu. Kui teie ibiza hagijal on krambid, viige ta diagnoosi ja ravisoovituste saamiseks kohe loomaarsti juurde.
  • Allergia: Allergia on koerte tavaline haigus. Allergiat on kolm peamist tüüpi: toiduallergiad, mida ravitakse teatud toiduainete eemaldamise protsessiga koera toidust; kontaktallergia, mis on põhjustatud reaktsioonist paiksele ainele, nagu allapanu, kirbupulbrid, koerašampoonid ja muud kemikaalid; ja sissehingamise allergiad, mida põhjustavad õhus levivad allergeenid, nagu õietolm, tolm ja hallitus. Ravi varieerub sõltuvalt põhjusest ja võib hõlmata toitumispiiranguid, ravimeid ja keskkonnamuutusi.
  • Aksonite düstroofia: Aksonite düstroofia on haruldane neuroloogiline haigus, mida Ibiza hagijatel esineb aeg-ajalt. See mõjutab noori kutsikaid.
  • Katarakt: Katarakt on silmaläätse hägusus, mis põhjustab nägemisraskusi. Koera silm (silmad) on hägune. Katarakt tekib tavaliselt vanemas eas ja mõnikord saab selle koera nägemise parandamiseks kirurgiliselt eemaldada.
  • Kurtus: Kurtus võib mõjutada ühte või mõlemat kõrva. Kutsikaid ja täiskasvanuid saab testida, et kontrollida, kas nende kuulmine on hea. Kui teie ibizal on kuulmislangus, vajab ta spetsiaalseid treeningtehnikaid ja täiendavat kannatlikkust. Abivahendid, nagu vibreerivad kaelarihmad, võivad aidata.
  • Võrkkesta düsplaasia: See on võrkkesta arenguhäire, millega koer sünnib. Veterinaar-silmaarstid saavad kindlaks teha, kas kutsikad on haigestunud, kui nad on 7–12 nädala vanused. Juhtumid võivad ulatuda kergest kuni raskeni. Võrkkesta düsplaasia ei tohiks mõjutada koera võimet kaaslasena toimida, kuid haigeid koeri ei tohiks aretada.
Jätka lugemist:  Saksa lambakoera tõu teave ja omadused

Ibiza hagija hooldus

Oma vaikse olemuse ja mõõdukate liikumisvajadustega sobivad ibizalased enamikesse eluolukordadesse, alates korteritest kuni hooviga kodudeni, kui saate neile pakkuda paar igapäevast jalutuskäiku või jooksmist. Need ei ole aga rihma otsas usaldusväärsed ja neil ei tohiks kunagi lasta vabalt joosta, välja arvatud turvaliselt tarastatud alal.

Ibizan on suurepärane hüppaja ja see peaks olema piiratud aiaga, mis on vähemalt kuus jalga kõrge. Ärge lootke maa-alusele elektroonilisele tarale, mis hoiab teda teie hoovis; soov jälitada liikuvat objekti saab alati üle hetkelise šoki ohust.

Ibizalane on suurepärane kõndimise või jooksmise kaaslane ja naudib iga päev paar 20- või 30-minutilist väljasõitu. Ta hindab iga võimalust vabalt joosta, kuigi ta võib seda kasutada vaid mõneks minutiks.

Olge ettevaatlik, et te ei treeniks kutsikaid liiga palju, kuni nad täiskasvanuks saavad. Üldreegel on 5 minutit iga kuu vanuse kohta; st 5-kuune kutsikas ei peaks saama päevas rohkem kui 25 minutit trenni.

Treenige oma Beezerit positiivsete tugevdamistehnikatega, nagu kiitus, mäng ja toidupreemiad. Üldiselt ei loodud hagijaid inimestega tihedaks koostööks, seega vajavad nad lühikesi ja lõbusaid treeninguid, mis neid huvitaks.

Ibiza hagijad on intelligentsed ja saavad kiiresti õppida, kuid neil hakkab igav, kui koolitus on korduv. Kui treenite oma ibizalast õigesti, on temast innukas ja entusiastlik õpilane, kuid kui teie õpetamismeetodid on karmid või igavad, keeldub see tundlik koer teile vastamast.

Ibizalasi pole keeruline kodus koolitada. Kastikoolitus on siiski soovitatav kodutreeningu abistamiseks ja selleks, et teie Ibiza kutsikas või nooruk ei satuks pahandustesse, kui te pole läheduses järelevalvet tegemas. Pidage meeles, et tal on sihvakas keha, mille polsterdamiseks on vähe rasva, ja pakkuge aedikule polsterdust. Vastasel juhul võib teie ibizalane tunda end ebamugavalt.

Ibiza hagijate toitmine

Soovitatav päevane kogus: 2–3 tassi kvaliteetset kuivtoitu päevas, jagatuna kaheks toidukorraks. Kui palju teie täiskasvanud koer sööb, sõltub tema suurusest, vanusest, kehaehitusest, ainevahetusest ja aktiivsuse tasemest. Koerad on isiksused, nagu inimesedki, ja nad ei vaja kõik võrdselt toitu.

Hoidke oma Ibiza hagijas heas vormis, mõõtes tema toitu ja toites teda kaks korda päevas, selle asemel, et jätta toitu kogu aeg välja. Kui te pole kindel, kas ta on ülekaaluline, tehke talle silmaproov ja praktiline test. Kõigepealt vaadake teda alla. Sa peaksid nägema vöökohta. Seejärel asetage käed tema seljale, pöidlad piki selgroogu, sõrmedega allapoole. Peaksite saama tema ribi tunda, kuid mitte näha, ilma et peaksite tugevalt vajutama. Kui te ei saa, vajab ta vähem toitu ja rohkem liikumist. Lisateavet Beezeri toitmise kohta leiate meie juhistest õige toidu ostmise, kutsika toitmise ja täiskasvanud koera toitmise kohta.

Ibiza hagija karvkatte värv ja hooldamine

Ibiza hagijal võib olla lühi- või karvakarvaline karv. Karvakarvaline karv võib olla ühe kuni kolme tolli pikkune, pikima karvaga seljal, reite tagaküljel ja sabal. Ta võib kanda koonul vuntsid.

Jätka lugemist:  Top 10 koeratõugu, kes ei talu kuumust!

Olenemata sellest, kas tal on lühike või traatkarv, on Beezeri karvad puudutamisel rasked. Ibizalased võivad olla valged, punased (alates helekollase-punasest, mida nimetatakse lõviks, kuni sügavpunaseni) või punased ja valged. Ärge laske end tema pigmentatsioonist hämmastada. Tema nina- ja silmaääred peaksid olema lihavärvi, mitte mustad.

Ibizalast on lihtne hooldada, olenemata sellest, mis tüüpi mantel tal on. Harja teda kord nädalas, et eemaldada lahtised karvad ning hoida tema karv läikiv ja nahk terve. Võite teda harjata sagedamini, kui soovite vähendada juuste väljalangemist. Vanni ainult vastavalt vajadusele.

Harja oma Beezeri hambaid vähemalt kaks või kolm korda nädalas, et eemaldada hambakivi ja selle sees peituvad bakterid. Igapäevane harjamine on veelgi parem, kui soovid ennetada igemehaigusi ja halba hingeõhku.

Kärbi küüsi üks või kaks korda kuus. Kui kuulete neid põrandal klõpsimas, on need liiga pikad. Lühikesed, korralikult pügatud küüned hoiavad jalad heas seisukorras ja kaitsevad teie sääri kriimustuste eest, kui teie Ibizan entusiastlikult teid tervitama hüppab.

Harjutage oma ibizalast harjamise ja uurimisega, kui ta on kutsikas. Käsitsege tema käppasid sageli – koerad on jalgade suhtes tundlikud – ja vaadake tema suhu ja kõrvu. Muutke hooldamine positiivseks kogemuseks, mis on täis kiitust ja auhindu, ning paned aluse lihtsatele veterinaaruuringutele ja muudele toimingutele, kui ta on täiskasvanu.

Ibiza hagijas lapsed ja muud lemmikloomad

Kuna nad on nii mängulised ja rumalad, saavad ibizalased lastega hästi hakkama. Nad võivad olla õrnad, kuid võivad jälitada ringi jooksvaid väikelapsi. Tõenäoliselt sobivad need kõige paremini kodudesse, kus on vanemad lapsed, kes mõistavad koertega suhelda, mida tuleb ibiza hagija kutsika hankimisel arvestada.

Õpetage lastele alati, kuidas koertele läheneda ja neid puudutada, ning jälgige alati koerte ja väikelaste vahelist suhtlust, et vältida kummagi osapoole hammustamist või kõrva või saba tõmbamist. Õpetage oma last mitte kunagi lähenema ühelegi koerale, kui ta magab või sööb, ega proovima koera toitu ära võtta.

Ühtegi koera ei tohi kunagi jätta koos lapsega järelevalveta. Ibizalased naudivad teiste koerte seltskonda ja saavad õppida kassidega läbi saama, kui neid varakult tutvustada. Teie toakass saab ibizalasega kõige paremini hakkama, kui ta on tüüp, kes seisab pigem omal kohal kui jookseb. Kassid või muud loomad, kes nende õue rändavad, on aga aus mäng.

Ibiza hagijate päästerühmad

Mõnikord ostetakse ibiza hagijaid, ilma et oleks selget arusaama, mis nende omamisega kaasneb. Need koerad võivad vajada adopteerimist ja kasvatamist.

  • Ameerika Ühendriikide Ibizani hagijasklubi
  • Ibizani hagijate päästmine (Hispaania)

Ibiza hagijastõu organisatsioonid

Maineka koerakasvataja leidmine on üks olulisemaid otsuseid, mille teete uue koera toomisel oma ellu. Mainekad kasvatajad on pühendunud tervete, hästi sotsialiseeritud kutsikate aretamisele, kellest saavad suurepärased kaaslased. Nad kontrollivad oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes, sotsialiseerivad oma kutsikaid juba noorest east peale ja pakuvad teile eluaegset tuge.

Teisest küljest on tagaaia kasvatajad rohkem huvitatud kasumi teenimisest kui tervete ja hästi kohanevate koerte kasvatamisest. Nad ei pruugi oma aretusloomi terviseprobleemide suhtes läbi vaadata ja nad ei pruugi oma kutsikaid korralikult sotsialiseerida. Seetõttu on tagaaia kasvatajate kutsikatel suurem tõenäosus tervise- ja käitumisprobleemide tekkeks.

Rohkem teavet teile

  • Lapsendamine
  • Koerte nimed
  • Koera koju toomine
  • Jalutusrihma otsas kõndimise koolitus
  • Kodutreeningu kutsikad
  • Kutsika toitmine
  • Sisetegevused koertele
  • Oma koerale trikkide õpetamine
  • Kuidas oma koerast pilte teha

Kokkuvõttes on Ibiza hagijas, tuntud ka kui Ibizan Hound, võluv koeratõug, mis on sotsiaalne, aktiivne ja intelligentne. Iseloomulike kikkis kõrvade ja graatsilise füüsisega on see tõug eriti truu ja kiindunud oma pere vastu. Sobib ideaalselt spordi ja liikumist armastavatele inimestele, kuid nõuab piisavalt treeningut ja vaimset stimulatsiooni. Tõug on ka suurepärane kaaslane ja valvur. Oma sõbraliku iseloomu tõttu on Ibiza hagijas linnas elavatele peredele suurepärane valik koeraks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga