Austraalia kelpie koeratõu teave ja omadused

1705521446 GettyImages 1356399383 e1688346168527

Austraalia kelpie on koeratõug, mis on tuntud oma vankumatu tööeetika ja erakordse intelligentsuse poolest. Pärit Austraalia karjamaadelt, on kelpie’d täiuslikud karjakoerad, kes on võimelised iseseisvalt töötama suurte lammaste või veiste karjadega. See tõug on kuulus oma kiire reaktsiooni, vastupidavuse ja mitmekülgsuse poolest. Saage lähemalt tuttavaks Austraalia kelpie põnevate omaduste ja ainulaadse ajalooga, mis muudab nad nii ihaldatud kaaslasteks nii farmides kui ka kodudes üle maailma.

GettyImages 1356399383 e1688346168527koer valgel taustal” decoding=”async”>

Austraalia kelpie, mida sageli nimetatakse kelpieks, on kõrgelt hinnatud ja mitmekülgne karjakoeratõug. Nagu nende nimigi viitab, on need karjakoerad pärit Austraaliast. Tõuhuvilised hindavad neid töökaid koeri nende väleduse, intelligentsuse ja loomupärase instinkti eest kariloomade kontrollimisel. Kuigi Austraalia kelpie on sarnane töötava kelpiega, klassifitseeritakse see eraldi tõuks.

Austraalia kelpied, mida iseloomustab nende klanitud ja sportlik välimus, on väga energilised ning vajavad palju füüsilist ja vaimset stimulatsiooni. Nad paistavad silma koeraspordis, kuulekuskoolituses ja erinevates koertega seotud tegevustes, mistõttu sobivad nad nii aktiivsetele peredele kui ka põllumeestele. Kelpies on tuntud ka tugeva sideme, lojaalsuse ja kohanemisvõime poolest. Märkimisväärsete karjatamisvõimete, intelligentsuse ja armastava olemusega Austraalia kelpied on jätkuvalt hinnatud tõug.

Austraalia kelpiet kaaludes on soovitatav eelistada lapsendamist päästeorganisatsioonidelt või varjupaikadest, et pakkuda abivajavale koerale armastavat kodu. Kui aga otsustate osta Austraalia kelpie kutsika, on oluline valida hea mainega kasvataja. Viige läbi põhjalik uurimine tagamaks, et kasvataja järgib eetilisi tavasid ja seab esikohale oma koerte heaolu. Tuntud Austraalia kelpie kasvatajad seavad esikohale oma koerte tervise ja temperamendi, viivad läbi vajalikke terviseuuringuid ja pakuvad kutsikatele toitvat keskkonda. See aktiivne lähenemine tagab, et tood koju terve ja õnneliku kutsika, hoides samal ajal ebaeetilisi aretusviise.

Kiired faktid

  • Päritolu: Austraalia
  • Tõurühm: Karjatamine
  • Suurus: Keskmine
  • Kaal: 35-45 naela
  • Eluaeg: 10-14 aastat
  • Mantel: Lühike, lame ja sirge karv, mis võib olla must, šokolaad, punane, suitsusinine, kollakaspruun või must ja pruunikas
  • Temperament: Arukas, tähelepanelik ja innukas
  • Treeningu vajadused: Kõrge
  • Koolitusvajadused: Lihtne treenida
  • Terviseprobleemid: Üldiselt terved, kuid võivad tekkida teatud tervislikud seisundid, nagu puusa düsplaasia, küünarliigese düsplaasia ja silmaprobleemid
  • Võluv austraallasest Kelpie nimega Hero astub Dylan O’Brieni filmis “Armastus ja koletised” silmapaistva osatäitjana.
  • Märkimisväärne erinevus töötava kelpie ja Austraalia kelpie vahel seisneb värvuses ja töövõimes.
Jätka lugemist:  50 Yorkie koera nimed

Austraalia Kelpie pildid

GettyImages 627709891
GettyImages 1007179274
GettyImages 1138069692
GettyImages 1177223479
GettyImages 1328792152
GettyImages 1458387709

Austraalia kelpie ülevaade

Austraalia Kelpie on alati valmis töötama. Need koerad on loodud taluma Austraalia kuumust ja karmi tingimusi ning töötama väsimatult terve päeva kariloomade kogumiseks ning neid kasutatakse selleks otstarbeks ka tänapäeval. Nad on iseseisvad mõtlejad, mistõttu nad sobivad hästi karjapidamiseks ilma inimese järelevalveta, kuid see võib tähendada ka probleeme, kui neile ei esitata konkreetset ülesannet. Austraalia kelpied vajavad oma vaimse ja füüsilise energia kasutamiseks väljundit, vastasel juhul loovad nad endale väljundi, mis võib hõlmata närimist, kaevamist või muud hävitavat käitumist. Nende kõrge energia- ja liikumisvajadus tähendab, et nad ei ole korterielu jaoks kõige sobivam tõug ja nad võivad pikaks ajaks üksi jäetuna tegutseda, kuigi nad võivad hästi kohaneda, kui neil on hoolas omanik, kes on kohal ja annab. palju jalutuskäike ja vähemalt korralik jooks iga päev.

Koolitus peaks algama varases eas, eriti sotsialiseerumistreening, kuna Austraalia kelpied võivad olla väga territoriaalsed ja nad võivad ka oma loomulikke karjainstinkte kasutades näppida. Need omadused teevad neist siiski loomulikud valvekoerad. Ilma väljaõppeta võivad Austraalia kelpied olla äkilised ja neid on raske käsitseda, kuid korraliku juhendamise korral saab kõik nende probleemsed kalduvused lihvida tohutult kasulikeks ja muljetavaldavateks oskusteks ning nende intelligentsus muudab selle treenimise üsna lihtsaks. Nende hooldusvajadused on üsna minimaalsed, nende tervis on üldiselt hea ning nad on õigetele omanikele väga lojaalsed ja armastavad kaaslased. Enne lapsendamist veenduge, et olete valmis Austraalia Kelpie vajadustega tegelema ja teil on suurepärane sõber kogu eluks.

Austraalia Kelpie esiletõstmised

  • Erakordsed karjakasvatusoskused: Austraalia kelpies on tuntud oma märkimisväärsete karjatamisoskuste poolest, mistõttu nad on farmides ja rantšodes väga nõutud töökoerad, eriti kariloomade, näiteks lammaste ja veiste haldamisel.

  • Intelligentsus ja koolitatavus: Kelpied on erakordselt intelligentsed ja kergesti treenitavad, saavad kiiresti käsklustest kinni ning paistavad silma kuulekuses ja erinevatel koeraspordialadel.

  • Energiline ja vilgas: Nendel koertel on piiritu energia ja väledus, mis võimaldab neil navigeerida keerulisel maastikul ja reageerida kiiresti karjatöö nõudmistele.

  • Mitmekülgsus: Kuigi peamiselt kasvatatakse karjatamiseks, on Austraalia kelpied mitmekülgsed ja kohanemisvõimelised, täites edukalt erinevaid rolle, sealhulgas otsingu- ja päästekoertena, agility võistlejatena ja ustavate perekaaslastena.

  • Madala hooldusega mantel: Nende lühike ja ilmastikukindel karv nõuab minimaalset hooldust, mistõttu need sobivad nii maal kui linnas elamiseks.

  • Tugev tööeetika: Kelpies on tuntud oma vankumatu pühendumuse poolest ülesannetele ning tugeva tööeetikaga, mis armastab neid põllumeeste ja usinaid töökoeri vajavate inimeste jaoks.

  • Lojaalne seltskond: Nad loovad sügavad sidemed oma omanike ja peredega, näidates üles lojaalsust ja kiindumust, muutes nad suurepäraseks kaaslaseks, kui neile antakse vajalikku treeningut ja vaimset stimulatsiooni.

Austraalia Kelpie ajalugu

Austraalia kelpie ajalugu algab, nagu võite arvata, Austraaliast. Mustkollid imporditi mandrile kariloomade karjatamiseks 1800. aastatel Suurbritanniast ja neid riststati teiste tõugudega, kelle hulka arvatavasti kuulusid isegi metsikud dingod. Saadud tõug oli vastupidav, talus kontinendi karmi kliimat ja oli võimeline töötama praktiliselt lakkamatult. Ranchers hindasid neid intelligentsuse ja iseseisva töövõime pärast. Esimese koera nimega “Kelpie” ostis mees nimega Jack Gleeson 1872. aastal šoti mehelt nimega George Robertson ja see sai nime keldi mütoloogiast pärit kuju muutva veevaimu järgi, mis võis esineda hobuse või inimesena. Sellest ajast alates on seda tõugu ristatud paljude teistega, et saada tänapäevaseks Austraalia kelpieks, mida me täna tunneme.

Jätka lugemist:  Braque du Bourbonnais koeratõu teave ja omadused

Austraalia kelpiet eksporditi hiljem teistesse riikidesse üle maailma ja see tõug oli eriti kasulik Ameerika Ühendriikides, kus see kohanes kliima, maastiku ja kariloomade mitmekesisusega väga kergesti. Nüüd võib Austraalia kelpiesid leida kogu maailmas täitmas paljusid ülesandeid, sealhulgas tuvastamistööd, teraapiat, teenistuskoerte tööd ja koerte spordisooritust, kuid sageli kasutatakse neid siiski karjatamiseks. Kui neid peetakse lemmikloomadena, vajavad nad koolitust, treenimist ja palju vaimset stimulatsiooni.

Austraalia kelpie suurus

Austraalia kelpies on keskmise suurusega koerad, kes kaaluvad tavaliselt 25–46 naela. Tavaliselt mõõdavad nad õlast 15–20 tolli. Tõu isendid võivad olla väiksemad või suuremad.

Austraalia Kelpie isiksus

Austraalia kelpie’del on iseseisev jada, mis on karjatöö jaoks väga kasulik, kuid see tähendab ka seda, et neil on vaja vaimseid probleeme või nad võivad tüdineda ja käituda hävitavalt. Hoolimata sellest sõltumatust olemusest ei tohiks Austraalia kelpiesid kauaks inimkonnata jätta, eriti siis, kui neid hoitakse siseruumides. Neil on tundlik külg, mis ei reageeri hästi karmidele noomimistele või karistustele, kuid pädev treener, kes tugineb positiivsele tugevdusele, leiab, et need koerad on enam kui targad käskude täitmiseks isegi pikkadel vahemaadel. Austraalia kelpied ei usalda võõraid liiga palju ja nad on väga territoriaalsed. Kuigi see teeb neist suurepärased valvekoerad, kes hauguvad iga ohumärgi peale, tähendab see ühtlasi, et nad vajavad juba varasest east peale sotsialiseerimiskoolitust ning neile võib olla parim, kui naaberloomadel ei lubata kinnistul hulkuda. Nad peavad õppima, millal on kohane kahtlustavalt reageerida ja millal külalistel läheneda. Algajad omanikud võivad leida, et Austraalia Kelpie treeningvajadused on liiga suured. Nad vajavad mitut jalutuskäiku, korralikku jooksmist iga päev ja vaimseid harjutusi, näiteks uute trikkide või käskude õppimist, et jääda rahulikuks ja õnnelikuks.

Austraalia Kelpie tervis

Austraallase Kelpie tervis on üldiselt hea. Tõug võib olla geneetiliselt eelsoodumus mõnele tingimusele, mida omanikud peaksid siiski jälgima. Need sisaldavad:

  • Krüptorhidism: Seisund, kus üks või mõlemad munandid ei lasku munandikotti.
  • Puusaliigese düsplaasia: puusaliigest mõjutav arenguhäire.
  • Progresseeruv võrkkesta atroofia: degeneratiivne silmahaigus, mis põhjustab nägemise kaotust.
  • Collie silma anomaalia: Silmahäirete rühm.
  • Väikeaju abiotroofia: Neuroloogiline seisund, mis mõjutab koordinatsiooni ja tasakaalu.

Austraalia Kelpie hooldus

Austraalia kelpies vajavad üsna vähe regulaarset hooldust. Nende küüned viilivad tavaliselt kõndides loomulikult alla, kuigi neid tuleks kahjustuste suhtes kontrollida ja vajadusel kärpida. Hambaid tuleb regulaarselt pesta vastavalt veterinaararsti soovitustele. Nende kõrvu tuleks kontrollida prügi, parasiitide või nakkuse nähtude suhtes ja hoida need puhtad. Vannid tuleks anda vastavalt vajadusele.

Austraalia kelpie toitmine

Austraalia kelpie dieet tuleks koostada keskmise suurusega tõu jaoks, kellel on kõrge energiavajadus ja intensiivne treening. Peaksite konsulteerima oma veterinaararsti või professionaalse toitumisspetsialistiga, et saada nõu Austraalia kelpie söötmise ja õigete portsjonite suuruse kohta. Nende toitumisvajadused muutuvad, kui nad kasvavad kutsikaeast täiskasvanueas ja vanemas eas. Püsige nende toitumisvajadustega kursis.

Jätka lugemist:  Koera esmaabikomplekt: mida sellesse panna?

Austraalia kelpie karvkatte värv ja hooldus

Austraalia Kelpie mantlid võivad olla lühikesed, karedad või siledad ning mitmes erinevas ilusas värvitoonis. Need võivad olla mustad, punased, šokolaadised, mustad, punakaspruunid, punakaspruunid, suitsusinised või kollakad. Austraalia Kelpie hooldusvajadused on väikesed kuni mõõdukad. Harjamine või kaks korda nädalas peaks aitama eemaldada surnud juukseid ja vähendada nende väljalangemist. Sageli on neil topeltkiht, mille väliskate on ilmastikukindlam. Austraalia kelpies kipub kevadel tugevamini varisema, mistõttu võivad nad sel ajal vajada täiendavat harjamist.

Austraalia kelpie lapsed ja muud lemmikloomad

Austraalia kelpie’de loomulikud karjainstinktid võivad neil raskendada koos elamist väikeste laste või muude lemmikloomadega, kuna neil on kalduvus näksida, et koondada keda või mida iganes nende arvates vaja karjatada. Nende usaldamatus võõraste vastu võib samuti teha asja keeruliseks, kui lastel on noored sõbrad. Kõiki neid tendentse saab aga kontrolli all hoida ja õige treeninguga ümber suunata konstruktiivsele käitumisele, eriti kui sotsialiseerimiskoolitus algab varases eas. Kui kavatsete oma perre adopteerida Austraalia kelpie, veenduge, et olete valmis andma neile vajaliku koolituse, et pakkuda kõigile turvalist ja positiivset elukeskkonda, sealhulgas teie uuele kutsikale.

Austraalia Kelpie päästerühmad

Kui olete huvitatud Austraalia Kelpie vastuvõtmisest oma perre, võite vaadata Rescue Me! Austraalia Kelpie Rescue’i veebisaidilt või leidke need Facebookist, kus nad postitavad regulaarselt kodu vajavaid adopteeritavaid Austraalia kelpiesid.

Austraalia kelpie tõuorganisatsioonid

Rohkem teavet teile

  • Lapsendamine
  • Parima koeranime valimine
  • Koera koju toomine
  • Jalutusrihma otsas kõndimise koolitus
  • Kodutreeningu kutsikad
  • Kutsika toitmine
  • Sisetegevused koertele
  • Oma koerale trikkide õpetamine
  • Kuidas oma koerast pilte teha

Kokkuvõtvalt on Austraalia kelpie tõul erakordsed tööomadused ja see on tuntud oma energia ning intelligentse iseloomu poolest. Nad on suurepärased karjaajamise koerad, kes vajavad palju liikumist ja mõistuse ergutamist. Kelpie’tele on oluline varakult sotsialiseerimine ja järjepidev väljaõpe. Nende truudus ning soov palun olla muudavad nad armastusväärseks kaaslaseks. Seega sobib Austraalia kelpie aktiivsele inimesele, kes suudab tagada koerale vajaliku füüsilise ja vaimse koormuse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga